Reklama

Reklama

​Koronawirus. Kiedy kolejny etap luzowania obostrzeń? "Rz": Rząd oceni trzy kryteria

Rząd co tydzień ma oceniać efekty luzowania obostrzeń i na podstawie trzech kryteriów decydować o wprowadzaniu kolejnych złagodzeń - informuje "Rzeczpospolita".

Przypomnijmy, że rząd ogłosił cztery etapy luzowania obostrzeń. Pierwszy z nich obowiązuje od poniedziałku 20 kwietnia i polega m.in. na możliwości wyjścia do parku czy lasu, a także możliwości robienia zakupów przez więcej osób w tym samym czasie.

Podczas konferencji premier zaznaczył także, że to pierwszy z czterech etapów luzowania ograniczeń. Kolejne trzy mają być wprowadzane cyklicznie, dat jednak nie podano.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", decyzje o wprowadzeniu kolejnych etapów będą podejmowane na podstawie trzech kryteriów. Rząd będzie pod koniec każdego tygodnia oceniać rozwój pandemii i efekty wdrożonych do tej pory zmian i decydować, czy można przejść do kolejnego etapu odmrażania gospodarki.

Reklama

Trzy kryteria

Zdaniem gazety, pierwsze kryterium, jakie zostanie wzięte pod uwagę, to liczba nowych zakażeń, a dokładnie ich procentowy przyrost.

Drugie kryterium to aktualne obłożenie służby zdrowia w zakresie, w którym jest przeznaczona do walki z koronawirusem.

Trzecie to postęp we wdrażaniu zaleceń sanitarnych przez podmioty, których dotyczą kolejne etapy odmrożenia (m.in. galerie handlowe, czy sklepy).

Gazeta zaznacza, że rząd jest zmuszony reagować na bieżąco, ponieważ wciąż nie ma pewności, kiedy nastąpi szczyt zachorowań. Do tej pory największa liczba nowych zakażeń wystąpiła w niedzielę 19 kwietnia. W kolejnych dnia wykazywano jednak mniejsze liczby nowych przypadków.

W sytuacji, gdy szczyt epidemii przypadnie na późniejszy termin, niż pierwotnie zakładany koniec kwietnia, przesunięciu ulegną również terminy wprowadzania kolejnych etapów odmrażania - czytamy.

Więcej w "Rzeczpospolitej". 

***

#POMAGAMINTERIA

Inżynierowie wywodzący się z Politechniki Śląskiej prowadzą zrzutkę na bramy odkażające dla szpitali. Chcą postawić ich co najmniej dziesięć, uruchomili już działający prototyp. Możesz im pomóc i wesprzeć szpitale w walce z epidemią koronawirusa.

Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy