Reklama

Reklama

Koronawirus. Kiedy drugi etap znoszenia restrykcji? Informacja w środę

W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformuje, kiedy zostanie wznowiona działalność m.in. hoteli i niektórych instytucji kultury, czyli kiedy wejdzie w życie drugi etap znoszenia ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Nieoficjalnie - możliwe jest wcześniejsze otwarcie galerii handlowych.

"Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował już dane dotyczące m.in. liczby zakażeń koronawirusem z tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu zdejmowania ograniczeń" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

"Dziś, wstępnie około południa, premier Mateusz Morawiecki poinformuje o dacie wejścia w życie drugiego etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii" - dodał rzecznik rządu.

Drugi etap odmrażania gospodarki

Drugi etap zakłada otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki. "Oczywiście ich otwarcie będzie możliwe na określonych warunkach" - zaznaczył Müller. Jak dodał, szczegóły poda szef rządu podczas konferencji prasowej.

Reklama

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w środę może zapaść decyzja o przyspieszeniu wejścia w życie części elementów z trzeciego etapu. Chodzi m.in. o wcześniejsze otwarcie galerii handlowych, ale pod warunkiem spełnienia podwyższonych rygorów sanitarnych, w tym maksymalnej liczby klientów.

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Kolejne etapy

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem, trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym. 

Reklama

Reklama

Reklama