Reklama

Reklama

Koronawirus. Kalisz: Ewakuacja 46 pensjonariuszy z ośrodka opieki długoterminowej Salus

Trwa ewakuacja 46 pensjonariuszy ośrodka opieki długoterminowej Salus w Kaliszu. Zakażeni koronawirusem pacjenci są przewożeni do szpitala zakaźnego w Wolicy k. Kalisza. Dziewięciu chorych jest podłączonych do respiratora.

Ewakuację na zlecenie wojewody przeprowadzają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Na miejscu są przedstawiciele urzędu wojewódzkiego w Poznaniu, Żandarmeria Wojskowa i policjanci, którzy zabezpieczają akcję.

Pensjonariusze są transportowani do szpitala zakaźnego w Wolicy k. Kalisza.

Trudna sytuacja w ośrodku

9 kwietnia koronawirusa zdiagnozowano u jednej z pacjentek Salusa. Wtedy decyzją służb sanitarnych w ośrodku zamknięto 70 pensjonariuszy i 17-osobową kadrę, których poddano kwarantannie. W Salusie przebywali pacjenci starsi, schorowani, niewstający z łóżek, wymagający przewijania i karmienia.

Reklama

Dyrektor Goździewicz powiedziała wówczas, że zakażeni zostali także wszyscy pracownicy centrum. Apelowała o podmianę kadry, ponieważ, jak twierdziła, są oni przemęczeni.

Na apel zareagował wojewoda wielkopolski, który podjął działania w celu zabezpieczenia opieki medycznej i pielęgnacyjnej dla podopiecznych ośrodka opiekuńczego.

Dwie ewakuacje

Do pracy skierował łącznie 17 osób, które miały opiekować się 46 pacjentami. W poniedziałek 20 kwietnia zgłosiły się dwie pielęgniarki, których do centrum nie wpuszczono.

"Uważałam, że nie ma powodu narażać tych pań, skoro pensjonariusze będą wywiezieni" - powiedziała Ewa Goździewicz.

W sobotę 18 kwietnia zakażonych koronawirusem 11 pensjonariuszy ośrodka przetransportowano do szpitala w Poznaniu. Łącznie trafiło tam 30 pacjentów Salusa.

Wojewoda podjął decyzję o zabraniu pozostałych w Salusie pensjonariuszy.

Powiedział, że pensjonariusze trafią do szpitala w Wolicy k. Kalisza, który został przekształcony w jednoimienny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy