Reklama

Reklama

​Koronawirus. Jacek Jaśkowiak: Artykułów ochronnych wystarczy na trzy dni

Rezerwa masek i strojów ochronnych w poznańskich placówkach wystarczy na trzy dni - poinformował prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Samorządowiec stwierdził także, że bez potrzebnych artykułów medycznych personel odmówi dalszej pracy.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zabrał głos w sprawie walki z koronawirusem tuż przed spotkaniem z premierem. Przypomnijmy, premier Morawiecki spotkał się z samorządowcami, by zminimalizować skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na spotkanie zostali zaproszeni prezydenci 20 największych miast i wszyscy marszałkowie województw.

Szpitale alarmują

- Rezerwa masek i strojów ochronnych w Poznaniu wystarczy na trzy dni. Bez tego personel medyczny będzie odmawiał dalszej pracy - mówił w środę prezydent Jaśkowiak.

Dramatyczna sytuacja, jaką przedstawił samorządowiec, nie jest niestety odosobnionym przypadkiem. Już od początku tego tygodnia napływają głosy, że szpitale w całej Polsce borykają się z podobnymi problemami.

Reklama

Jak alarmował w rozmowie z serwisem GazetaWroclawska.pl dyrektor szpitala w Bolesławcu (dolnośląskie), brakuje m.in. masek, okularów, przyłbic, czy środków do dezynfekcji.

Podobne głosy płyną także z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Jak we wtorek wieczorem podawała PAP, w placówce zorganizowano szycie jednorazowych maseczek na własną rękę. Lecznica informowała, że jeśli nie otrzyma jednorazowego sprzętu z tzw. rezerwy strategicznej, wstrzymane zostaną planowe przyjęcia pacjentów.

Z kolei RMF FM podał, że od środy odwołano planowe przyjęcia pacjentów i zabiegi w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jak podano, jest to spowodowane drastycznym ograniczaniem dostępu do środków ochrony osobistej dla personelu szpitalnego. W szpitalu jest oddział kliniczny chorób zakaźnych.

Szpitale wskazują, że Agencja Rezerw Materiałowych nie dostarcza potrzebnych artykułów w wystarczającej liczbie na czas.

O tę kwestię był pytany minister zdrowia Łukasz Szumowski. W rozmowie z Polsat News zapewnił, że w pierwszej kolejności zaopatrywane w niezbędne artykuły są szpitale zakaźne. 

Koronawirus w Polsce

W Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotychczas ponad 2 tys. próbek. Jak podało MZ, u 31 osób zdiagnozowano koronawirusa. 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama