Reklama

Reklama

Koronawirus. Ile miejsc dla chorych w szpitalach?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w kraju dostępne są 7 584 wolne łóżka dla pacjentów z COVID-19 i 463 respiratory. Napływają także statystyki z poszczególnych regionów.

- W szpitalach przebywają 17 223 osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 1453 są podłączone do respiratorów - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 wolne pozostają 7 584 łóżka i 463 respiratory.

Resort informuje, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 24 807 łóżek i 1916 respiratorów. W porównaniu z niedzielą liczbę łóżek zwiększono o 324, a respiratorów o 64.

Na kwarantannie przebywają 435 343 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 46 844 osoby.

Od początku epidemii wyzdrowiało 154 413 chorych, ostatniej doby - 7 818 osób.

Reklama

Docierają do nas także aktualne informacje z regionów. 

Mazowieckie

W mazowieckich szpitalach są 2573 łóżka dla pacjentów z COVID-19, z czego 1883 są zajęte - wynika z danych opublikowanych na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Urząd podaje również, że w województwie jest łącznie 176 respiratorów dostępnych dla pacjentów z COVID-19. 161 spośród nich jest obecnie zajętych.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku w poniedziałek rano na 59 dedykowanych łóżek przebywało 87 pacjentów z koronawirusem. Z powodu problemów z obsadą, wstrzymano urlopy wśród pracowników. Placówka udziela konsultacji PKN Orlen w przygotowaniach do utworzenia szpitala tymczasowego.

"Na dzisiaj rano mamy 87 pacjentów dodatnich, w tym na oddziale zakaźnym 28 pacjentów, na płucnym 27, na OIOM-ie 6, a na pozostałych oddziałach 26, w tym 13 na kardiologii, gdzie nadal istnieje ognisko koronawirusa" - powiedział podczas poniedziałkowej telekonferencji dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski.

Opolskie

Według informacji Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w regionie są zajęte 443 szpitalne łóżka covidowe na ogólną liczbę 806 dostępnych. Na pacjentów czeka jedenaście respiratorów. Według informacji zamieszczonej w poniedziałek na stronie opolskiego urzędu wojewódzkiego w regionie na potrzeby leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem przeznaczono 806 łóżek. Z tej liczby zajęte są już 443 miejsca.

W przyszłym tygodniu Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie będzie obsługiwało wyłącznie chorych na COVID-19. Lekarze tej placówki ostrzegają, że specjalizujący się w zabiegach ortopedycznych szpital nie ma kadry do leczenia tej choroby.

Według informacji prezesa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Wojciecha Machelskiego decyzją wojewody opolskiego szpital ma przygotować 170 łóżek na potrzeby chorych na COVID-19. W związku z tym od 10 listopada placówka zawiesza przyjmowanie pacjentów mających w niej przejść zabiegi ortopedyczne lub rehabilitację.

Podkarpackie

- W szpitalach na Podkarpaciu jest 1688 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 1079 z nich - poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk W regionie jest również 98 respiratorów. "Z czego zajęte są obecnie 82 stanowiska" - powiedział Mielniczuk.

Wielkopolskie

- W województwie wielkopolskim jest obecnie wolnych 100 respiratorów i 490 łóżek covidowych - poinformował w poniedziałek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Stube powiedział, że na tę chwilę łączna liczba łóżek covidowych w całym regionie wynosi 2032, z czego zajętych jest 1542. Wolnych pozostało 490.

Trwają prace na uruchomieniem trzeciego oddziału covidowego w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. - Sytuacja w ostrowskim szpitalu jest bardzo poważna. Oddziały covidowe są przepełnione, brakuje sprzętu i personelu. Trwają prace nad uruchomieniem trzeciego oddziału - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Dariusz Bierła. 

W ostrowskim szpitalu, decyzją wojewody wielkopolskiego, uruchomiono dwa oddziały covidowe, na których przygotowano łącznie 65 łóżek, w tym 10 respiratorowych.

Lubelskie

 - We wszystkich szpitalach w woj. lubelskim dla pacjentów zarażonych koronawirusem są 1534 łóżka, w tym 1297 jest zajętych - poinformował Lubelski Urząd Wojewódzki. Liczba łóżek jest stale powiększana.

Według danych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego we wszystkich szpitalach regionu są 1534 łóżka, w tym 1297 jest zajętych. Szpitale mają 129 respiratorów dla pacjentów COVID-19, a zajętych jest 108 z nich. Dane te obrazują stan na niedzielę.

Łódzkie

- W regionie łódzkim jest 90 gotowych do pracy respiratorów - powiedziała rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Według danych o sytuacji epidemiologicznej przekazanych przez urząd wojewódzki, w regionie łódzkim wolne są 144 łóżka I, II i III poziomu leczenia szpitalnego, czyli miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19 - powiedziała rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

Podlaskie

Według danych z niedzieli w Podlaskiem było zajętych 661 z 951 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 i wszystkie 55 respiratory. Wieczorem podano, że liczba respiratorów zwiększyła się do 59.

 - Co najmniej o 10 ma w najbliższych dniach wzrosnąć w Podlaskiem liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - zapowiedział w poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Chodzi raczej o przesunięcia w przeznaczeniu tych urządzeń w szpitalach, a nie o zakup kolejnych.

Ładowanie...

Zachodniopomorskie

- Prawie 700 łóżek dla chorych na COVID-19 jest zajętych w Zachodniopomorskiem - poinformował w poniedziałek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wolnych jest 15 respiratorów. Z 1017 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem zajętych w poniedziałek jest 697 - poinformował na swojej stronie internetowej Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest też 71 z 86 respiratorów.

Świętokrzyskie

- W szpitalach woj. świętokrzyskiego jest ponad 160 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich tych chorych przygotowano ponad 994 miejsca. Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 wynosi 994, z czego 829 jest zajętych. W szpitalach przygotowano ponadto 85 respiratorów, z czego 55 jest zajętych.

Lubuskie

 - W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów z chorobą COVID-19 i podejrzanych o zakażenie są przygotowane obecnie 973 łóżka. Według stanu na poniedziałek, zajętych było 595 z nich - poinformował  dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński. W regionie jest obecnie 49 łóżek respiratorowych dla pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych, zajętych było 37 z nich.

Śląskie

- Z powodu zapełnienia łóżek dla pacjentów z COVID-19 i obserwacyjnych w izbie przyjęć dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 wstrzymane zostały przyjęcia w tym zakresie - podał szpital w Żywcu. Placówka przyjmuje pacjentów na inne oddziały.

"Przyjęcia nadal odbywają się dla pacjentów urazowych, chirurgicznych i pediatrycznych oraz dla pacjentek na oddziale położniczo-ginekologicznym" - poinformowała placówka w komunikacie doprecyzowującym informację z niedzieli o zawieszeniu przyjęć.

Żywiecki szpital został formalnie uruchomiony pod koniec września br. w nowej siedzibie. Wcześniej powiatowa lecznica działała w stuletnich budynkach w centrum Żywca. Inwestycję zrealizowano w partnerstwie publiczno-prywatnym żywieckiego starostwa z InterHealth Canada. Nowa placówka dysponuje 280 miejscami dla pacjentów.

Szpitalna izba przyjęć w połowie października została raz zamknięta z powodu zakażenia personelu koronawirusem. 24 października ponownie ją otwarto.

Ładowanie...                    

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy