Reklama

Reklama

Koronawirus. Hydroksychlorochina pomaga w zapobieganiu COVID-19? Eksperci WHO odradzają

Według nowych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia działająca przeciwzapalnie hydroksychlorochina nie powinna być stosowana w prewencji zakażeń SARS-CoV-2 u osób, które nie mają COVID-19.

Na łamach pisma "The BMJ" panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia odniósł się do sposobu zapobiegania infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 z pomocą hydroksychlorochiny.

Na podstawie wyników sześciu badań z udziałem ponad 6 tys. ochotników ze stwierdzoną ekspozycją na SARS-CoV-2 i bez niej specjaliści stwierdzili, że prewencyjne stosowanie wymienionego leku jest nieuzasadnione. Zalecenie dotyczy wszystkich, którzy nie mają COVID-19, niezależnie od ich kontaktów z osobami zakażonymi.

Wysokiej jakości badania wskazały, że przyjmowanie tej substancji nie wpływa na liczbę zgonów ani hospitalizacji.

Reklama

Jednocześnie dowody o umiarkowanej pewności sugerują, że hydroksychlorochina nie wpływa na laboratoryjne potwierdzone zakażenia, a do tego, prawdopodobnie nasila ryzyko niepożądanych reakcji.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Zalecenia aktualizowane na bieżąco

Eksperci stwierdzają więc, że badania tego leku nie powinny być już dłużej priorytetem, a dostępne zasoby należy przeznaczyć na badania innych substancji.

Zdaniem autorów zalecenia, na jego ważność raczej nie wpłyną różne czynniki związane z działaniem konkretnego kraju i jego służby zdrowia.

Opublikowana rekomendacja to pierwsza wersja aktualizowanych na bieżąco zaleceń (living guideline) odnośnie leków mających chronić przed COVID-19. W miarę, jak dostępne będą nowe dane, zalecenia obejmą także inne substancje.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy