Reklama

Reklama

Koronawirus. Galerie handlowe i sklepy budowlane. Nowe zasady

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte od 4 maja, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. W weekendy czynne będą też sklepy budowlane. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę (29.04) o kolejnym etapie luzowania obostrzeń.

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi kolejne ograniczenia w handlu. Centra handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. i sklepy wielkopowierzchniowe - będą otwierane, ale z zachowaniem pewnych obostrzeń. 

Wprowadzony zostanie limit osób. Na jedną osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

W centrach handlowych nie mogą też funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna, jak np. place zabaw. Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu - tzw. food court.

Reklama

Rząd uchyla dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Rząd zmienia swój własny plan

Otwarcie galerii handlowych w drugim etapie łagodzenia obostrzeń to zmiana, jakiej rząd dokonał w swoim pierwotnym planie. 

Przypomnijmy, że przed 20 kwietnia premier ogłosił czteroetapowy plan luzowania ograniczeń. Pierwszy etap wprowadzono od 20 kwietnia. W drugim (ogłoszonym 29 kwietnia) miały się znaleźć:

- Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy

- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

- Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk.

Do tej listy dodano jednak otwarcie galerii handlowych, które było początkowo przewidywane w kolejnym - trzecim etapie zmian. 

Zdaniem komentatorów powodem jest minimalizowanie strat, jakie przez ograniczenia notuje branża handlowa.

Ryzyko kolejek?

Ograniczenia, jakie od 4 maja będą obowiązywały w galeriach oznaczają, że w tym samym czasie zakupy zrobi mniej osób niż to miało miejsce w przeszłości. 

Jak w specjalnym raporcie sporządzonym dla Polskiej Rady Centrów Handlowych wylicza Andrzej Jarosz, cytowany przez "Gazetę Wyborczą" - "limit 15 m kw. powierzchni handlowej na jednego klienta daje przeciętnie około czterech metrów odległości między klientami".

To z kolei oznacza, że średniej wielkości galeria pomieści połowę osób, które pojawiały się w niej przed pandemią - analizuje ekspert. "GW" zwraca uwagę, że limit może więc spowodować tworzenie się sporych kolejek przed wejściem do galerii. 

O tym należy pamiętać

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania - przypominali przedstawiciele rządu.  

Wciąż obowiązują następujące zasady:  zachowywanie dwumetrowej odległość od innych w przestrzeni publicznej; obowiązkowo należy zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych. Jeśli tylko jest to możliwe rząd zaleca pracę zdalną i przypomina o przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

613
1428
1
1494
249
658
171
699
202
530
1
2273
293
121
1
260
1
662
358
349

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje