Reklama

Reklama

Koronawirus. Dostępność łóżek. Statystyki z poszczególnych województw

"Wygrywamy z epidemią, liczba zakażeń spada" - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. W części województw zwiększa się liczba wolnych łóżek oraz respiratorów przygotowanych dla pacjentów chorych na COVID-19.

W poniedziałek (30 listopada) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 733 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnych 121 osób

"I oto na dobry początek tygodnia oraz ostatniego, świątecznego miesiąca roku, nadeszły kolejne dobre wieści. Nasz hamulec bezpieczeństwa, czyli restrykcje, przynoszą zamierzony skutek. Wygrywamy z epidemią, liczba zakażeń spada" - oświadczył w poniedziałek (30 listopada) premier Mateusz Morawiecki.

O obecnej sytuacji epidemiologicznej dużo mówi też liczba zajętych łóżek covidowych i respiratorów. Prezentujemy poniżej statystyki dla poszczególnych województw.

Mazowieckie

Reklama

W mazowieckich szpitalach wolnych jest 2481 łóżek i 92 respiratory dla pacjentów z COVID-19 - wynika z najnowszych danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W informacji zamieszczonej na stronie urzędu podano ponadto, że na Mazowszu dla pacjentów z COVID-19 przeznaczonych jest 5377 łóżek, z czego zajętych jest 2896.  Jeśli chodzi o respiratory, to na 416 dostępnych 324 są zajęte. 

Wynika z tego, że w mazowieckich szpitalach wolnych pozostaje 2481 łóżek i 92 respiratory dla pacjentów z COVID-19.

Małopolskie

1561 z 3619 łóżek dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce - wynika z poniedziałkowych danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 198 z 316 dostępnych respiratorów.

Według poniedziałkowych danych Ministerstwa Zdrowia badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 280 osób z Małopolski.

Wielkopolskie

W województwie wielkopolskim wolnych jest ponad 1,3 tys. łóżek i 96 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki. 

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał, że w placówkach regionu na 3229 łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest 1926. Przed tygodniem wolnych było 1017 łóżek. Stube dodał, że na 260 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem w całym województwie zajęte są 164 urządzenia. Przed tygodniem wolnych było 95 respiratorów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 532 nowe przypadki SARS-CoV-2.

Śląskie

Blisko 2 tys. wolnych łóżek czekało w poniedziałek na chorych na COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu w województwie śląskim. Zajęte było 71 proc. miejsc dla najciężej chorych, wymagających podłączenia do respiratora.

Od poniedziałku w systemie opieki zdrowotnej funkcjonuje szpital tymczasowy w hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Jak poinformowała w poniedziałek (30 listopada) po południu rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, dotąd nie przyjął żadnego pacjenta. - Koordynator jeszcze żadnego tam nie skierował, a to on decyduje w tej kwestii – wyjaśniła.

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w sumie w regionie dla chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji przygotowano 3991 łóżek, z czego zajętych jest 1997. W regionie jest też obecnie 305 łóżek respiratorowych, z czego zajętych – 218.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 421 przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie śląskim.

Ładowanie...


Lubuskie

W województwie lubuskim w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest przygotowanych 1160 łóżek. Według stanu na poniedziałek zajęte były 724 z nich. Na 63 łóżka z respiratorami pacjenci byli tego dnia leczeni na 50 - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W poniedziałek w regionie potwierdzono 259 nowych zakażeń.  

- W związku z tendencją spadkową liczby zachorowań w województwie oraz uruchomieniem szpitala tymczasowego w ciągu tygodnia, przygotowywana jest koncepcja odmrożenia szpitali powiatowych. Jeśli nadal utrzymywała będzie się pozytywna tendencja okresowego regresu epidemii, to Lubuski Urząd Wojewódzki w porozumieniu z włodarzami szpitali będzie przywracał możliwość funkcjonowania innych oddziałów szpitalnych - powiedział Zieleński.

Podlaskie

- W szpitalach w Podlaskiem przebywa 741 pacjentów zakażonych koronawirusem, wolnych pozostaje 790 łóżek covidowych i 26 respiratorów - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Z najnowszych poniedziałkowych informacji wynika, że - w porównaniu z niedzielą - w regionie liczba łóżek covidowych zmniejszyła się o 122, a respiratorów o sześć. Obecnie jest 531 łóżek i 105 respiratorów. W niedzielę były 1653 łóżka i 111 respiratorów. 

Jeszcze w ubiegłym tygodniu w szpitalach przebywało ponad 860 pacjentów.

Dolnośląskie

W dolnośląskich szpitalach zajętych jest 1585 łóżek z 3220 przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. Wolnych jest 80 respiratorów - podał Dolnośląski Urząd Wojewódzki. 

Według danych udostępnionych w poniedziałek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w szpitalach w regionie przygotowano 3220 łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego 1585 jest zajętych.  

W dolnośląskich szpitalach jest 214 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego - jak podały służby prasowe wojewody dolnośląskiego - 134 są zajęte. 

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na Dolnym Śląsku ostatniej doby zanotowano 445 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 5 osób - 2 z powodu COVID-19 i 3 w wyniku współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Świętokrzyskie

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że ogólna liczba łóżek w regionie dla pacjentów z COVID-19 wynosi 1641, wolnych pozostaje 812 łóżek (18 więcej niż w piątek). 

W szpitalach przygotowano ponadto 139 respiratorów z czego zajętych jest 64. W piątek w szpitalach covidowych dostępne były 143 respiratory, a 74 były zajęte.

Minionej doby w regionie potwierdzono 192 nowe przypadki zarażenia koronawirusem.

Ładowanie...

Warmińsko-Mazurskie

- W szpitalach województwa warmińsko-mazurskiego wolnych jest 380 łóżek i 27 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 - poinformowały w poniedziałek (30 listopada) służby prasowe wojewody.  

Rzecznik wojewody Krzysztof Guzek przekazał, że w regionie przygotowanych jest ogółem 1190 łóżek covidowych, a 810 z nich jest zajętych. Ponadto w szpitalach jest obecnie 108 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z czego 81 jest zajętych.

W poniedziałek na Warmii i Mazurach przybyło 327 zakażeń wirusem SARS-CoV-2, z czego najwięcej w powiecie ostródzkim (72), w Elblągu (42) i w powiecie elbląskim (33). 

Opolskie

Według ostatnich danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie dla chorych zakażonych koronawirusem przygotowane jest 1138 szpitalnych łóżek. Z tej liczby 661 jest zajętych. Z ogólnej liczby 65 covidowych respiratorów wolne są 24 urządzenia.  

W regionie od dwóch tygodni maleje liczba nowych zakażeń koronawirusem. Według poniedziałkowego komunikatu Ministerstwa Zdrowia w opolskim zanotowano 198 takich przypadków.

Zachodniopomorskie

W szpitalach na Pomorzu Zachodnim zajęte są 982 z 1561 łóżek dla pacjentów z COVID-19 - poinformował w poniedziałek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Zajęte są też 84 ze 112 respiratorów dla pacjentów covidowych - podał na swojej stronie internetowej ZUW. 

W Zachodniopomorskiem zanotowano w poniedziałek 599 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - podało na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych zakażeń było w Szczecinie (154), a także w powiatach: choszczeńskim (61), białogardzkim (43), goleniowskim (41) o gryfickim (34). Jedna osoba z chorobami współistniejącymi zmarła.

Ładowanie...


Lubelskie

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego we wszystkich szpitalach regionu są 2393 łóżka, w tym 1510 z nich jest zajętych. Szpitale mają 216 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, a zajętych jest 148 z nich. Dane przedstawiają stan z niedzieli. 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka informował wcześniej, że w szpitalach regionu baza łóżek covidowych nie będzie już zwiększana, ale stopniowo – o ile nie będzie wzrastać liczba hospitalizacji pacjentów z COVID-19 – ma być zmniejszana.

Podkarpackie

Na Podkarpaciu w poniedziałek zajętych było 1129 łóżek covidowych – powiedział rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk. Dodał, że w regionie wolnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem jest jeszcze ponad 1,1 tys.

Z danych wynika, że na Podkarpaciu dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 2272 łóżka. W poniedziałek 1129 z nich było zajętych. Mielniczuk podkreślił, że na 189 łóżek respiratorowych zajętych jest w regionie 139. Rzecznik dodał, że w szpitalu tymczasowym w Rzeszowie przebywa w poniedziałek 17 osób.

W poniedziałkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na Podkarpaciu zanotowano 201 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 

Łódzkie

- W regionie wolne są 1154 łóżka I, II i III poziomu leczenia szpitalnego, czyli miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19 - przekazała w poniedziałek rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. 

- W województwie mamy obecnie 3149 miejsc covidowych I, II i III poziomu leczenia - podała. Na izolacyjnym, tzw. I poziomie leczenia, są 443 miejsca, wolnych jest 113 łóżek. - Na 2303 miejsca izolacyjno-zakaźne, czyli tzw. II poziomu szpitalnego, 871 łóżek jest wolnych - przekazała.  

- Z 403 łóżek na oddziałach specjalistycznych dla pacjentów z COVID-19 wolnych jest 170 - podała rzeczniczka. Dodała, że do ogólnej liczby miejsc covidowych dodać należy łóżka obejmujące intensywną terapię. Spośród 264 respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19, w regionie gotowych do użycia jest 145 takich urządzeń. 

W poniedziałek resort zdrowia podał, że w Polsce ostatniej doby potwierdzono 5 733 zakażeń SARS-CoV-2, a w województwie łódzkim było 375 przypadków COVID-19. 

Pomorskie

W szpitalach województwa pomorskiego wolnych jest 715 łóżek i 47 respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19 - podały w poniedziałek służby prasowe wojewody. Tego dnia w regionie potwierdzono 441 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Informację o liczbie dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 zamieścił w poniedziałek na swej stronie internetowej Pomorski Urząd Wojewódzki.  

W komunikacie podano, że na ogólną liczbę 1844 łóżek covidowych 1129 jest zajętych. W użyciu jest także 76 ze 123 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. 

Od piątku liczba wszystkich łóżek covidowych w województwie wzrosła o 64, a respiratorów o 3.  

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że minionej doby badania laboratoryjne potwierdziły obecność patogenu u 441 mieszkańców Pomorza. 

Kujawsko-Pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim wolnych jest 845 łóżek covidowych i 66 respiratorów – poinformował w poniedziałek urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 297 osób.

Łączna liczba łóżek covidowych w województwie wynosi 2152, z czego 1307 jest zajętych. Szpitale w regionie dysponują 192 respiratorami, z których 126 jest wykorzystywanych

W porównaniu z sytuacją sprzed trzech dni nie zmieniła się liczba łóżek dla chorych na COVID-19, a liczba zajętych łóżek zmniejszyła się o 46. Liczba wolnych respiratorów zwiększyła się o 4. 

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu w województwie kujawsko-pomorskim 297 nowych przypadków zarażenia koronawirusem i śmierci 4 osób, z których wszystkie miały choroby współistniejące. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy