Reklama

Reklama

Koronawirus. Co dalej z badaniami przesiewowymi w woj. małopolskim, śląskim i podkarpackim?

Co z zapowiedzianymi badaniami przesiewowymi w trzech województwach - podkarpackim, małopolskim i śląskim? Do sprawy odniósł się na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - W pierwszej połowie stycznia mają być badani nauczyciele nauczania podstawowego i niżej - przekazał.

- W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ - zapowiedział w poniedziałek 30 listopada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Przygotowujemy się do tego logistycznie - dodał minister.

Reklama

Dopytywany przez dziennikarzy doprecyzował, że decyzję o wykonywaniu testów będą podejmować lekarze podstawowej opieki rodzinnej. - Na pewno zdarzą się tacy, którzy nie zostaną na badanie skierowani - powiedział.

Zobacz też: Zmiany w walce z COVID-19. Minister o szczegółach

Niedzielski zapowiedział też, że w tej sprawie resort przygotuje w najbliższym czasie oddzielną konferencję lub komunikat.

Pytany z kolei o zapowiedziane badania przesiewowe w trzech województwach - podkarpackim, małopolskim i śląskim - zaznaczył, że w pierwszej połowie stycznia mają być badani "nauczyciele nauczania podstawowego i niżej".

Wytypowano trzy regiony

21 listopada minister zdrowia przekazał, że wytypowano regiony do przeprowadzenia masowych badań pod kątem koronawirusa za pomocą testów antygenowych. 

- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - mówił wówczas minister zdrowia.

Szef MZ zapewnił, że udział w badaniu przesiewowym będzie dobrowolny. 

- W tym tygodniu, na polecenie premiera, pracujemy bardzo intensywnie nad tym zagadnieniem. Chcemy znaleźć taką formułę, która będzie i merytorycznie uzasadniona, i będzie broniła się przed krytyką ekspertów czy epidemiologów - wsazywał minister.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje