Reklama

Reklama

Koronawirus. Adam ​Niedzielski: Najbardziej czarne scenariusze to 20, 20-parę tys. hospitalizacji pacjentów z COVID-19

- Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 może pod koniec roku sięgać 20, 20-paru tysięcy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewni, że resort liczy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo. - Jesteśmy przygotowani - zapewnił.

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce i prognozy resortu.

- Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7-, 12-, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali - powiedział Niedzielski. Według niego pod koniec grudnia "będzie sytuacja troszeczkę lepsza". Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tys. - To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień - działa naturalna bariera - dodał.

Reklama

Czwarta fala. Ile osób trafi do szpitali?

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z COVD-19 może być - jak zaznaczył - stosunkowo duża. - W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet 20, 20-paru tys. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali - zaznaczył szef MZ.

I dodał, że "liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe (...) W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa" - poinformował. - W tej chwili podejmujemy decyzję, co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie (uruchomić - red.) Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza - podał Niedzielski. - Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu - zapewnił.

Ponad 2700 przypadków koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że badania potwierdziły 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 2877 osób z COVID-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według staniu na piątek rano dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów. 

Reklama

Reklama

Reklama