Reklama

Reklama

Korekta w pierwszym etapie szczepień przeciwko koronawirusowi

Rząd zapowiedział korektę w dotychczasowym planie szczepień. W efekcie w pierwszym etapie najpierw szczepieni będą seniorzy, a następnie osoby przewlekle chore, nauczyciele i służby mundurowe.

Zmiana polega m.in. na tym, że do grupy pierwszej włączono zaliczane do tej pory do grupy drugiej osoby poniżej 60 lat, ale z chorobami przewlekłymi. W środę pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że lista chorób znajdzie się w nowelizacji tzw. rozporządzenia epidemicznego, która obecnie jest konsultowana.

Trzy grupy w pierwszym etapie

Reklama

Według informacji przekazanych przez rząd w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw zastrzyki otrzymać mają seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich dostaną je osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B).

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że koronawirus mógłby przebiegać u nich bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (około 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza aktywnie leczone.

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pozornej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.

Rozporządzenie w tym tygodniu

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że stosowne rozporządzenie dotyczące korekty w planie szczepień zostanie opublikowane jeszcze w tym tygodniu. 

- Opublikujemy w tym tygodniu znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostaje ta pierwsza grupa - potwierdził w TVP1.

Zapewnił jednocześnie, że rząd wsłuchuje się we wszystkie głosy, przede wszystkim ekspertów i lekarzy. - Tutaj rzeczywiście pojawiło się pewne niedopatrzenie. To, że osoby, które są chore onkologiczne czy inne trudne i długotrwała schorzenia nie były uwzględnione na samym szczycie piramidy osób, które oczekują, tak jak my wszyscy, na szczepienie, to rzeczywiście było pewnym niedopatrzeniem i skorygowaliśmy to - przyznał.

- Trzeba wyciągać wnioski i słuchać podpowiedzi, jeśli są dobre. Tak się stało w tym przypadku - dodał minister.

Ładowanie...
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama