Reklama

Reklama

Kontrole policji na weselach? Wiceminister zdrowia w RMF FM: Ktoś musi egzekwować wymóg

"Rozmawialiśmy o tym z głównym inspektorem sanitarnym, żeby na weselach wzmóc kontrole. Jeśli już nie potrafimy przekonać w sposób łagodny, to niestety, trzeba nałożyć karę na organizatorów wesela, ponieważ czasem jedynym wspomnieniem z tej pięknej imprezy jest to, że pół rodziny zostało zakażonych koronawirusem" - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Rozmowie w samo południe w RMF FM.

"Inspektorzy sanitarni mają takie prawa, żeby ewentualnie skontrolować przygotowanie do wesela, także w trakcie - czy jest odpowiednia liczba osób" - stwierdził wiceszef resortu zdrowia. Nie przesądzał jednak tego, czy ostatecznie to GIS będzie odpowiadał za sprawdzanie imprez. 

"W jakiś sposób ktoś musi egzekwować ten wymóg. (...) Ewentualnie służby policji mogłyby się tym zająć" - powiedział.

Jakie są aktualne wytyczne?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie wytycznymi GIS (z 3 czerwca 2020 roku) - maksymalna liczba uczestników wesela to 150 osób.

Organizator ma obowiązek poinformowania gości, by nie brali udziału w imprezie, jeśli mają symptomy koronawirusa, potwierdzone zakażenie lub przebywają w kwarantannie.

Reklama

GIS radzi także, aby przy stolikach siedziały osoby mieszkające ze sobą, a w kilku punktach pomieszczenia znajdował się płyn do dezynfekcji.

Wskazano również, aby jeden kelner obsługiwał nie więcej niż 15 gości weselnych. 

1,5 mln dawek szczepionki przeciw grypie

"Martwi mnie, czy będą chętni, aby się szczepić na grypę" - przyznał w daleszej części Rozmowy w samo południe w RMF FM wiceminister zdrowia. Jak mówił, już zamówionych zostało 1,5 mln dawek szczepionki, a docelowo ma być ich nawet trzy mln. "Pracujemy nad tym, żeby pozyskać dodatkowe ilości szczepionek" - podkreślił.

"Do tej pory - ubolewam nad tym bardzo - w Polsce szczepiło się przeciwko grypie tylko 4 proc. społeczeństwa. To jest bardzo mało. Tegoroczna sytuacja może być zupełnie inna. Chcemy się na to przygotować" - tłumaczył wiceszef resortu zdrowia. "Myślę, że opracujemy taką strategię, żeby masowo wyszczepić osoby z grupy ryzyka - czyli powyżej 65. roku życia oraz personel medyczny" - mówił Kraska. Podkreślał, że "bardzo by chciał, żeby ten dostęp był jak najszerszy". 

Na razie brak jednak decyzji, czy Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundować szczepienia przeciwko grypie dla zainteresowanych osób. 

"Jeżeli będzie taka okazja i będę rozmawiał z panem prezydentem Andrzejem Dudą, będę go namawiał do tego, aby w tym roku zrobił wyjątek i się zaszczepił" - zadeklarował Kraska. 

Co z powrotem do szkół

Wiceminister zdrowia był też pytany o powrót uczniów do zajęć stacjonarnych w szkołach.

"Bardzo chciałbym, żeby tak się stało, żeby młodzież od 1 września zaczęła uczęszczać do szkół" - stwierdził Kraska. Podkreślał, że na dziś ministerstwo rekomenduje taki powrót. Zaznaczał jednak, że "w medycynie nie ma rzeczy 'na pewno'". 

"To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. (...) Ta decyzja będzie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego" - tłumaczył Kraska. 

Dopytywany czy jest brany pod uwagę scenariusz, w którym dzieci w szkołach będą uczyły się na zmianę, gość RMF FM ocenił, że "jest to jakieś rozwiązanie, aczkolwiek to są rozwiązania techniczne, które będą rozważane także razem z GIS". "Myślę, że jego opinia będzie bardzo ważna i wiążąca w tej kwestii" - dodał.

Karol Pawłowicki, Marcin Zaborski, Maciej Nycz

Czytaj na RMF24.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy