Reklama

Reklama

Konferencja w sprawie obostrzeń. Co ogłosi rząd?

W środę odbędzie się konferencja rządu w sprawie obostrzeń w Polsce. Rząd ma ogłosić dalsze decyzje w związku z epidemią koronawirusa. Jakie zmiany czekają nas w kolejnych tygodniach? Według dotychczasowych doniesień mogą one dotyczyć powrotu do szkół uczniów klas I-III. Obostrzenia mają być luzowane regionalnie.

Rząd ma ogłosić decyzje w sprawie obostrzeń po porannym zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Z pierwszych nieoficjalnych informacji Polsat News wynikało, że konferencja miała odbyć się o godz. 12.30. 

Większość obowiązujących obecnie obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia zostały otwarte żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja.

Wieloetapowo i regionalnie

Z dotychczasowych zapowiedzi rządu wynika, że obostrzenia mają być luzowane regionalnie, czyli w poszczególnych województwach. Głównymi kryteriami mają być liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców oraz obłożenie szpitali.

Reklama

- Jutro będzie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i faktycznie po tym zespole planowane jest przekazanie informacji na temat obostrzeń - zapowiadał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał przy tym, że ograniczenia będą luzowane wieloetapowo.

- Perspektywa weekendu majowego to jeszcze niestety zbyt duże oczekiwanie, żeby pojawiło się jakieś szerokie poluzowanie - dodał w środę w programie "Graffiti" w Polsat News.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski nie wykluczył, że obostrzenia będą wprowadzane regionalnie. Również rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował podczas wtorkowej konferencji, że rozważany jest regionalny wariant luzowania obostrzeń.

- Dziś i jutro będą trwały intensywne konsultacje. Wydaje się, że jednak pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, to są to dwa różne światy pod względem epidemicznym - mówił we wtorek minister zdrowia. 

Zmiany w obostrzeniach. Co ogłosi rząd?

Adam Niedzielski wskazywał wcześniej, że priorytetem rządu jest przywrócenie edukacji, a więc powrót do nauki stacjonarnej. Podobne informacje przekazywał także minister edukacji Przemysław Czarnek, który liczy, że w najbliższy poniedziałek do szkół wrócą uczniowie klas I-III.

Minister zdrowia zapowiadał też, że w dalszej kolejności odmrażane będą usługi (m.in. branża beauty), handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie.

We wtorek przedstawiciele rządu wspominali również o wstępnym poluzowaniu obostrzeń weselnych. Nieoficjalny plan to wesela do 25 osób w maju. Jednak ostateczne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

Minister zdrowia był też w ostatnich dniach pytany o zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Odpowiadał wówczas, że kryterium jest mała częstotliwość występowania wirusa i można się tego spodziewać bliżej końca maja.

Adam Niedzielski podkreślił, że większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja i czerwca.

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

160
1
183
5
173
4
51
5
153
5
52
143
3
71
2
218
7
731
7
126
3
353
4
149
5
161
1
154
998
11

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy