Reklama

Reklama

Komercyjne szczepienia przeciw COVID-19? Szef KPRM odpowiada

- Na razie nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień przeciw COVID-19 - oświadczył szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Jak dodał, nawet, gdyby Polska dopuściła taki wariant, jest mało prawdopodobne, by prywatne podmioty mogły pozyskać na rynku preparat.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień był pytany w piątek w Polskim Radiu 24, czy rząd rozważa dopuszczenie komercyjnych szczepień przeciw COVID-19.

Reklama

- Na razie nie rozważamy takiej opcji, jest narodowy program szczepień, jest zaplanowana dystrybucja wśród całej populacji tej szczepionki. To, co nas ogranicza, to producenci i dostawy" - powiedział Dworczyk.

- Nawet gdybyśmy dopuścili ten wariant, wydaje się mało prawdopodobne, żeby takie prywatne podmioty mogły pozyskać na rynku szczepionkę, bo to jest dzisiaj jeden z bardziej poszukiwanych produktów, więc nie rozważamy takiego scenariusza - dodał.

Dworczyk apelował też, by nie stać w kolejkach przed POZ, by zapisać się na szczepienie.

- Apelujemy do wszystkich, aby nie chodzili do POZ, można się zapisywać innymi kanałami, czyli poprzez infolinię, poprzez internet, albo dzwoniąc do POZ. Jeżeli ktoś z seniorów jest przyzwyczajony do kontaktów bezpośrednich ze swoją przychodnią, lepiej tam zadzwonić, niż stanąć przy tej pogodzie na dworze, narażając się nie tylko na przeziębienie, ale też potencjalny kontakt z osobami chorymi - mówił szef KPRM.

O godz. 6 rano w piątek rozpoczęły się zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia. Zapisy seniorów powyżej 80 lat na szczepienia rozpoczęły się 15 stycznia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia wszystkich osób od 70. roku życia.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama