Reklama

Reklama

Kolejny przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjentka w stanie ciężkim

Stan pacjentki, u której w poniedziałek potwierdzono koronawirusa, jest ciężki - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę.

Informację o 17. przypadku koronawirusa w Polsce, stwierdzonym u kobiety, która przebywa w szpitalu w Poznaniu potwierdziło w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

Rzecznik szpitala podał, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie, stamtąd trafiła do Poznania.

Kobieta jest w śpiączce

"Osoba w wieku średnim została przewieziona do naszego szpitala w niedzielę przed północą. Jest w stanie ciężkim. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej" - powiedział Rusek.

Reklama

Jak wyjaśnił, kobieta miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch i która miała katar. Zastrzegł, że u osoby tej nie wystąpiły objawy konieczne do izolacji i badań w kierunku występowania koronawirusa.

"Przy przyjęciu pacjentka nie spełniała kryteriów epidemiologicznych, nie podróżowała, nie była za granicą. Nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19" - powiedziała na konferencji prof. Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Pacjentka trafiła do Poznania

Pacjentka została przewieziona do Poznania z Puszczykowa. Profesor poinformowała, że ze względu na zły stan zdrowia pacjentki lekarze zadecydowali o zrobieniu testów w kierunku zakażenia koronawirusem. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu pacjentka została przeniesiona na oddział zakaźny. "Jej stan jest poważny" - dodała.

Marzena Rutkowska-Kalisz ze szpitala w Puszczykowie potwierdziła w poniedziałek, że w tamtejszej placówce przebywała pacjentka, której przejęcia dokonał Szpitalny Oddział Ratunkowy.

"Z uwagi na podejrzenie zakażenia koronawirusem, po uzgodnieniu z lekarzem oddziału zakaźnego została przekazana do szpitala miejskiego w Poznaniu. Szpital w Puszczykowie zastosował sanitarne procedury ochronne" - podała. Rutkowska-Kalisz poinformowała też, że ze względu na ogólnopolską sytuację epidemiologiczną, do odwołania został wprowadzony zakaz odwiedzin chorych w szpitalu.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy