Reklama

Reklama

Kiedy szczepionki Moderny trafią do szpitali? Szef ARM podał termin

- Szczepionki Moderny trafią w poniedziałek do szpitali węzłowych - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Przypomniał też, że od przyszłego tygodnia rozpocznie się w Polsce nowy etap szczepień - szczepienia populacyjne.

Przypomnijmy, że w Unii Europejskiej do użytku zatwierdzone są dwie szczepionki. 21 grudnia 2020 roku Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty, a 6 stycznia 2021 roku - preparat Moderny. Obie podaje się w dwóch dawkach. W wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny - 28 dni. Pierwszą substancją można szczepić osoby powyżej 16 lat, drugą - powyżej 18 lat.

Szczepienia populacyjne

Reklama

- W przyszłym tygodniu rozpoczynamy zupełnie nowy etap, jeśli chodzi o szczepienia, rozpoczynamy szczepienia populacyjne - poinformował prezes ARM podczas konferencji prasowej w KPRM.

Michał Kuczmierowski zwrócił uwagę, że będzie to duże wyzwanie dla dystrybucji szczepionek, gdyż do tej pory były one wysyłane do około sześciuset szpitali, a w przyszłym tygodniu rozpoczyna się dystrybucja szczepionek do ponad pięciu tys. punktów.

- Planujemy te dostawy zrealizować do poniedziałku rano, tak, aby punkty szczepień mogły rozpocząć szczepienia w poniedziałek i kontynuować je przez kolejne pięć dni - zaznaczył.

Priorytetem szczepienie drugą dawką

Szef ARM dodał, że w tej chwili również priorytetem jest szczepienie drugą dawką. - Dlatego od początku powtarzaliśmy, że ważne jest zachowywanie dawek na ponowne wyszczepienia, aby właśnie był komfort, że osoby, które będą na to czekać, na pewno to dostaną - przypomniał.

Jak zapewnił, "dzisiaj możemy potwierdzić, że to jeden z kluczowych składników wydań szczepionek, których mamy ciągle mniej, niż byśmy chcieli, natomiast właśnie na tę drugą szczepionki mamy zagwarantowane".

Opisując skalę tego przedsięwzięcia, Kuczmierowski wskazał, że "w tym tygodniu na 277 tys. szczepionek 52 tys. to były szczepionki na drugą dawkę".

- W przyszłym tygodniu na 430 tys. szczepionek, które trafią do punktów szczepień, szczepionek na drugą dawkę jest 152 tys. Natomiast na kolejny tydzień, który już również zaczynamy przygotowywać, to w samej drugiej dawce szczepionek będzie ponad 300 tys., dokładnie 308 tys. - poinformował.

Prezes ARM wyjaśniał, że w ten sposób skala szczepień "będzie rosła" i "stąd są również ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę miejsc do zapisu w punktach szczepień". - Dlatego ograniczyliśmy do 30 osób możliwość szczepienia na pojedynczy punkt - tłumaczył.

Rozpoczęcie szczepień Moderną

Odnosząc się do zarzutów, że nie są wykorzystywane w pełni wszystkie szczepionki, które są do dyspozycji, Kuczmierowski powiedział: - Faktycznie w tej chwili zarządzamy tym magazynem tak, żeby zachować płynność wydań szczepionek, również patrząc na te dostawy zmniejszone przez firmę Pfizer. W przyszłych tygodniach to będzie około 100 tys. szczepionek mniej, niż to, co zakładaliśmy.

- Z Moderną czekamy na rozpoczęcie wydań. Zrobimy to w ten poniedziałek. Moderna trafi do punktów szczepień w szpitalach węzłowych. Tam będą realizowane szczepienia populacyjne. Ale zależało nam na tym, aby ze względu na właśnie tę specyfikę, że to jest nowa szczepionka, żeby również nie mieszać tutaj w punktach szczepień tych szczepionek Pfizera i Moderny - wyjaśniał.

Jak zaznaczył, "szczepionki Moderny trafią właśnie do szpitali węzłowych i tam będą realizowane szczepienia". Zapewnił, że wstrzymywanie jej wydawania nie wpłynęło na harmonogram szczepień.

- To, że wstrzymaliśmy wydawanie Moderny, nie wpłynęło w żaden sposób na ten kalendarz, ponieważ ogólna liczba szczepionek jest tutaj w tej masie podobna. Także to nie jest jakieś dla nas ograniczenie - powiedział.

180-200 tys. szczepień na tydzień

Jak podsumował, "przyszły tydzień, to jest zupełnie nowy etap". - Ten etap będzie już kontynuowany. Chcemy, żeby pula cotygodniowych szczepień populacyjnych oscylowała w okolicy 180-200 tys. - zadeklarował.

Kuczmierowski dodał, że w zaplanowanym tak nowym etapie szczepionki będą rozwożone do tych punktów, które w całej Polsce będą szczepić seniorów. - Natomiast jednocześnie gwarantujemy szczepienia drugimi dawkami w tych punktach, gdzie byli szczepieni państwo po raz pierwszy - podkreślił.

Czytaj również: Problemy z zapisami seniorów na szczepienia. Szef KPRM apeluje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje