Reklama

Reklama

Kiedy ogłoszenie decyzji w sprawie obostrzeń? Rzecznik rządu odpowiada

- Ogłoszenie decyzji dotyczącej ewentualnych nowych obostrzeń będzie nie wcześniej niż na koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Pytany na konferencji o doniesienia medialne dotyczące ewentualnego powrotu obostrzeń w niektórych województwach, Müller odparł, że w tej chwili nie ma jeszcze podjętych żadnych decyzji dotyczących wprowadzania obostrzeń.

Reklama

- Dzisiaj pojawiły się informacje medialne, jakoby takie decyzje zostały podjęte. Nie, w tej chwili nadal analizowane są kwestie związane z liczbą zakażeń w całym kraju, obłożenia, jeżeli chodzi o liczbę zajętych łóżek, wykorzystanych respiratorów, badamy też sytuację związaną z udziałem nowych mutacji wirusa w ogólnej liczbie zachorowań - mówił rzecznik rządu.

Zaznaczył, że dopiero po tych analizach będą podejmowane decyzje. - Natomiast na ten moment nie ma jeszcze zaplanowanego terminu, co do ogłaszania decyzji - dodał Müller.

KE zabiega o dodatkowe szczepionki

Na konferencji prasowej rzecznik rządu został też zapytany o możliwe dostawy do Polski szczepionek poza mechanizmem unijnym. - Na tę chwilę nie ma podpisanych umów. Dopóki żadne umowy nie będą podpisane o kolejnych dostawach, to nie będziemy o nich komunikować - oświadczył.

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska zabiega o zwiększenie dostaw szczepionek firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca. - Natomiast w tej chwili - zgodnie z deklaracjami producentów - trudno mówić o jakichś dodatkowych możliwościach, które miałyby się pojawić - dodał.

Rzecznik rządu był także pytany, czy planowane jest sprowadzenie do Polski szczepionki chińskiej albo rosyjskiej. - Polski rząd jeszcze nie podjął żadnej decyzji w tym zakresie. Analizujemy, jak wygląda sytuacja w innych krajach, które zdecydowały się na tego typu krok - powiedział.

Dziennikarze pytali Müllera również o to, czy planowane jest poszerzenie grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 o cywilnych pracowników służb mundurowych. Rzecznik rządu oświadczył, że modyfikacje grupy pierwszej nie są przewidywane.

Obowiązujące obostrzenia

W minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały od poniedziałku zamknięte, dzieci z klas I-III powróciły do zdalnej nauki.

W pozostałych 15 województwach kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym - zajęte może być w nich 50 proc. miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego - obłożone może być 50 proc. pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.

Ponadto od soboty w całym kraju będzie obowiązek zakrywania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama