Reklama

Reklama

​Kiedy koniec teleporad? Na razie zmiany nie weszły w życie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami początek marca miał być dniem, w którym teleporady zaczną być dostępne wyłącznie dla osób w wieku od siódmego do 64. roku życia. Ostatecznie, jak ustalił Polsat News, zmiany nie weszły w życie. - Pierwotna propozycja rozporządzenia w sprawie teleporad spotkała się z pewnym oporem i chcemy uwzględnić przedstawione argumenty - wyjaśnia minister zdrowia.

Na wieść o planowanych zmianach wiele osób 1 marca ruszyło do lekarzy stacjonarnie. Kamera Polsat News pojawiła się w jednej z przychodni, gdzie od rana było tłoczno

Miał być koniec teleporad dla najmłodszych i seniorów

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, możliwość telefonicznej konsultacji z lekarzem miała zostać utrzymana tylko dla osób między siódmym a 64. rokiem życia. Pozostali pacjenci - najmłodsi i najstarsi - mieli zasięgać opinii lekarza w przychodni, stacjonarnie. 

"Powyższe rozwiązanie ma na celu wyeliminowanie możliwości realizacji teleporady w odniesieniu do najbardziej 'wrażliwych' grup pacjentów, prezentujących zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne" - podkreślało Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie zaznaczono, że utrzymana ma być możliwość odbycia teleporady bez względu na wiek pacjenta, gdy potrzebuje on zlecenia na wyroby medyczne lub recepty, jak również zaświadczenia niewymagającego bezpośredniej wizyty w przychodni. Rozwiązanie miało ograniczyć sytuację, w której dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego i zapewnić właściwe postępowania diagnostyczno-lecznicze.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że "nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci". Podkreślał też, że nowy standard dotyczy porad zdalnych w POZ, a nie specjalistycznych, bo te ostatnie "w przeważającej mierze udzielane są osobiście w gabinecie".

Dyskusja ze środowiskiem lekarskim

Jak ustalił Polsat News, planowane zmiany nie weszły jednak w życie.

- Prowadzimy ożywioną dyskusję ze środowiskiem lekarskim, szczególnie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych - zaznaczył Adam Niedzielski. 

Szef resortu zdrowia przekazał, że pierwotna propozycja, zakazująca teleporad w grupie wiekowej od zera do sześciu lat i 65 plus, spotkała się z "pewnym oporem" i teraz powstaje projekt utrzymujący brak teleporad dla grupy wiekowej 0-6 lat.

- Mam nadzieję, że dzisiaj bądź jutro ten projekt rozporządzenia zostanie już w tej wersji finalnej podpisany - dodał Niedzielski.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje