Reklama

Reklama

KGP: Podczas majówki zachowujmy się odpowiedzialnie

Przed nami "majówka". Pamiętajmy, aby podczas niej zachować się odpowiedzialnie, ponieważ stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy - powiedział w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W środę premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. Nowe zmiany będą obowiązywać po weekendzie majowym.

"Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia" - powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

Apel policji przed majówką

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, aby podczas majówki zachować się odpowiedzialnie. "Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy" - zaznaczył.

Reklama

Wskazał, że o ile możemy przemieszczać się po kraju naszymi samochodami osobowymi, należy pamiętać, że nadal zamknięte dla ruchu turystycznego są granice.

Rzecznik KGP przypomniał również, że obowiązuje nadal rozporządzenie dotyczące pojazdów komunikacji zbiorowej, w których nie może przebywać więcej pasażerów niż połowa miejsc siedzących. "A kiedy podróżują obce sobie osoby, mamy obowiązek zakrywać usta i nos również w pojazdach" - podkreślił policjant.

"Pamiętajmy, że nadal obowiązują ograniczenia w zakresie grupowania się i spotkań. Nie wolno też organizować zgromadzeń obcych osób w liczbie większej niż 2, a pomiędzy osobami należy zachować odległość co najmniej 2 metrów" - zaapelował.

Poinformował także, że w trakcie majówki należy zachować tzw. dystans społeczny. "Chodzi o zdrowie nas i naszych bliskich" - podał.

Obowiązkowe maseczki w miejscach publicznych

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci cały czas będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych. Bez maseczki zakrywającej nos i usta można jednak spacerować - jak informowały Lasy Państwowe - po lasach. Należy ją założyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym.

Wciąż nie można korzystać z placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie są urządzenia do zabawy dzieci), nie można też korzystać w lasach z miejsc biwakowania, wiat.

Jak informuje portal gov.pl, w związku z zamknięciem hoteli i innych miejsc noclegowych nie mamy szansy spędzić turystycznie weekendu. Hotele są otwarte m.in. dla osób przebywających w służbowej delegacji i zakwaterowanych przed 31 marca. Wciąż także lokale gastronomiczne pozostają zamknięte - mogą jedynie serwować potrawy "na wynos".

"Życzymy spokoju i odpoczynku od spraw codziennych, jednak z pamięcią o wspólnej odpowiedzialności za zdrowie nas wszystkich. Od naszej odpowiedzialności i dyscypliny zależy, czy nasi bliscy będą zdrowi" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy