Reklama

Reklama

​Kard. Nycz: Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego bezterminowo zawieszona

Z powodu pandemii beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, której data została wyznaczona w porozumieniu z Watykanem na 7 czerwca 2020 roku, zostaje bezterminowo zawieszona - poinformował we wtorek kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski powiedział, że pandemia uniemożliwia przeprowadzenie tej uroczystości teraz.

Reklama

"Na pierwszym miejscu musi być bezpieczeństwo ludzi. Z tego powodu także Stolica Apostolska ograniczyła organizację uroczystości religijnych o charakterze powszechnym, ale także ograniczyła działalność legatów papieskich. Biorąc pod uwagę wielkość i powszechną znajomość nowego błogosławionego, musimy umożliwić udział w uroczystościach beatyfikacyjnych szerokiej rzeszy wiernych, także Polakom i gościom z zagranicy. Z tego względu, po ustaniu pandemii zorganizujemy uroczystość beatyfikacyjną w Warszawie w sposób godny i podniosły, a jednocześnie skromny i uwzględniający przewidywane skutki pandemii" - zapowiedział kard. Nycz.

Proces beatyfikacyjny trwał 30 lat

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2019 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne, zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia, podpisanego przez papieża. Dekret rozpoczyna się od słów z listu św. Jana Pawła II do kard. Wyszyńskiego z 30 października 1979 r. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy