Reklama

Reklama

Janusz Kowalski o Funduszu Odbudowy: To wstęp do uwspólnotowienia długu

- Zagłosujemy przeciwko Funduszowi Odbudowy, który jest wstępem do federalizacji Unii Europejskiej - zapowiedział polityk Solidarnej Polski i odwołany w ostatnich dniach wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Ocenił, że fundusz jest "niebezpiecznym mechanizmem, który prowadzi do uwspólnotowienia długu".

- Akurat za ten Fundusz Odbudowy odpowiadałem w Ministerstwie Aktywów Państwowych, więc chcę powiedzieć państwu jedną, zasadniczą kwestię: nie ma do tej pory policzonego kosztu tego funduszu - mówił dziennikarzom w Sejmie Janusz Kowalski. - Fundusz Odbudowy to bardzo niebezpieczny mechanizm, który w istocie prowadzi do uwspólnotowienia długu - dodał.

Jak zachowa się partia Ziobry?

Polityk został zapytany, czy Solidarna Polska nie wycofa się z zadeklarowanego wcześniej sprzeciwu wobec Funduszu Odbudowy.

- Zbigniew Ziobro jest tym politykiem, który nie kalkuluje, który jest konsekwentny, który broni suwerenności Polski, suwerenności energetycznej i nie zmienia zdania w tych zasadniczych kwestiach, o których dzisiaj rozmawiamy, nawet o milimetr. W związku z tym absolutnie zagłosujemy przeciwko Funduszowi Odbudowy, który jest wstępem do federalizacji Unii Europejskiej - odpowiedział Kowalski.

Reklama

Jak dodał, "trzeba sobie jasno powiedzieć, że istnieje poważne zagrożenie, że za 10-15 lat będziemy jako Polska płacić długi, które mogą zbankrutować, które nie będą spłacały zobowiązań".

Czytaj również: Budka i Sikorski apelują do PiS. Upominają się o plan

Stanowisko rzecznika rządu

W środę w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany o poparcie dla Funduszu Odbudowy ze strony Solidarnej Polski. Podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmuje Sejm.

- Jestem przekonany, że w Sejmie większość parlamentarna zdecyduje o tym, żeby tę ustawę przyjąć. Ustawę, która jest korzystna, po to, aby wykorzystać środki unijne wynegocjowane w trudnych negocjacjach unijnych i bardzo korzystne dla Polski - powiedział Müller.

57 mld euro do dyspozycji Polski

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie.

Przekaż 1 proc. na Fundację Polsat, rozliczając PIT TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy