Reklama

Reklama

Janusz Cieszyński: Liczba przypadków w najbliższych dniach może się powiększyć

Rozpoczęły się badania przesiewowe na dużą skalę w województwie małopolskim. Od rana przebadano już ponad 1000 osób – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodał, należy się spodziewać, że ich wyniki powiększą liczbę przypadków w najbliższych dniach. W piątek odnotowano największą dotychczas liczbę nowych zakażeń - 809.

W piątek poinformowano również o śmierci kolejnych 13 osób.

"Apelujemy o rozsądek Polaków. Przypominam, że kiedy w Europie była drastyczna sytuacja, tak poważnych problemów nie było w Polsce. Mamy nadzieję, że tak będzie dalej, bo zwróćmy też uwagę na liczbę zajętych łóżek w szpitalach, na liczbę osób pod respiratorami - te wskaźniki wciąż mamy niskie w kraju" - powiedział wiceminister.

Reklama

"System ochrony zdrowia jest gotowy na taki wzrost" - powiedział Cieszyński.

"Głównymi ogniskami są duże zakłady pracy. Stąd też szeroki program badań przesiewowych" - powiedział wiceminister, dodając, że "trudno na dzisiaj przypisać istotny wpływ na tę sytuację powrotom Polaków z zagranicy".

Odpowiadając na pytanie, jak ma się ciągły wzrost zakażeń z informacją o powrocie dzieci do szkoły od 1 września, Cieszyński stwierdził, że takie decyzje powinny zapadać na poziomie lokalnym. 

Jak mówił, "spływają wyniki z konsultacji, najwięcej z branży weselnej, także od osób, które miały zaplanowane takie uroczystości".

"Od samego początku działaniom ministerstwa przyświecał taki cel, aby - gdzie to możliwe i bezpieczne - odmrażać życie społeczne i gospodarcze" - powiedział Cieszyński. "Wprowadzając obostrzenia, mówiliśmy też, że będziemy na bieżąco reagować".

W 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą obostrzenia

Przypomnijmy, zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, od soboty 8 sierpnia w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem wrócą niektóre obostrzenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej, w zależności od liczby nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizacji targów i kongresów, działania kin, siłowni i sanatoriów, a także zakaz działalności siłowni i klubów fitness, funkcjonowania parków rozrywki czy wesołych miasteczek. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach i np. w imprezach rodzinnych nie będzie mogła przekroczyć 50 osób.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Także w siłowniach i w klubach fitness będzie obowiązywał limit osób - jedna na 4 mkw. Liczba osób biorących udział w zgromadzeniach, a także w spotkaniach innego rodzaju, w tym w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział wcześniej, że w każdym tygodniu będzie aktualizowana baza powiatów z najwyższymi wzrostami przypadków zakażenia koronawirusem. "Będziemy wprowadzać obostrzenia w nowych, gdy zajdzie taka potrzeba i likwidować tam, gdzie ustanie ich zasadność".

"Na razie nie ma planów, aby wprowadzać dalej idące restrykcje, niż te, które zostały zaproponowane" - stwierdził Janusz Cieszyński.

Ładowanie...
Ładowanie...

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy