Od początku akcji szczepień przeciwko COVID-19 odnotowano 1950 niepożądanych odczynów poszczepiennych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił przy tym, z czego wynikają różnice w liczbach dotyczących poszczególnych preparatów.
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.
1635 odczynów spośród 1950 zaobserwowanych zakwalifikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny - poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia - jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.
- Liczba zarejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły po podaniu szczepionek przeciw SARS-CoV-2, wyniosły łącznie 1950 przypadków. Comirnaty (Pfizer) - 1820, AstraZeneca - 117, Moderna - 13 - poinformował rzecznik resortu.
Andrusiewicz podkreślił, że różnice w liczbie NOP są związane m.in. z różnicami w liczbie osób zaszczepionych poszczególnymi szczepionkami.
Szczepienia, m.in. medyków, rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku z wykorzystaniem szczepionki od Pfizera. 12 lutego 2021 rozpoczęły się szczepienia nauczycieli preparatem firmy AstraZeneca.