Reklama

Jak rozpoznać Omikron? Które z objawów powinny wzbudzić niepokój?

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który odpowiada za coraz większą liczbę zachorowań. W szczycie piątej fali warto wiedzieć, jakie objawy u osób dorosłych może on wywoływać oraz które z nich powinny wzbudzić szczególny niepokój. Jak rozpoznać Omikron u dorosłych i co zrobić po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba osób zarażonych koronowirusem od początku pandemii przekroczyła 5 mln. Aktualnie przetaczająca się przez Polskę fala spowodowana jest m.in. przez bardzo zaraźliwy wariant Omikron. W listopadzie ubiegłego roku pojawił się on w Republice Południowej Afryki, by kilka tygodni później zdominować Europę oraz Stany Zjednoczone.

Czym Omikron różni się od poprzednich wariantów - Alfy i Delty?

Mimo że Omikron bardzo szybko się rozprzestrzenia i namnaża w organizmie, wywoływane przez niego infekcje zazwyczaj charakteryzują się łagodniejszym przebiegiem. Wynika to z faktu, że atakuje on głównie górne drogi oddechowe, raczej nie wywołując zapalenia płuc.

Reklama

Prof. Marcin Moniuszko w rozmowie z Polsat News przypomniał jednak, że łagodny przebieg nowego wariantu COVID-19 zauważalny jest przede wszystkim w krajach o wysokim poziomie wyszczepienia. 

- Nie da się tego przenieść jeden do jednego. To jest inna struktura ochrony zdrowia i inny poziom wyszczepienia społeczeństwa - tłumaczył specjalista z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.  - To jak zachowuje się Omikron w krajach Europy Zachodniej, wcale nie musi dawać nam rzeczywistej wiedzy na temat tego, jak zachowa się on w społeczeństwie polskim - dodał.

Omikron, czyli nowy wariant koronawirusa. Jakie ma objawy u dorosłych?

Obserwując specyfikę ostatnich zachorowań, lekarze wyszczególnili najczęstsze objawy Omikronu u osób dorosłych.

Pierwsze symptomy Omikronu są bardzo podobne do przeziębienia lub sezonowej grypy. Należą do nich:

 •  katar
 •  ból gardła
 •  chrypka
 •  silny ból głowy, czasem pojawiają się również zawroty głowy
 •  uczucie rozbicia, zmęczenie, ogólne złe samopoczucie
 •  dreszcze
 •  ból mięśni
 •  ból pojawiający się w dolnej części pleców
 •  podwyższona temperatura
 •  światłowstręt, swędzenie i łzawienie oczu

W przypadku lekkiego przebiegu COVID-19 u dorosłych temperatura nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Po kilku dniach do wyżej wymienionych objawów zazwyczaj dołącza uporczywy kaszel. Czasem pojawia się także ból w klatce piersiowej oraz powiększenie węzłów chłonnych. Część pacjentów skarży się również na uczucie zimna oraz problemy ze snem

W przypadku Omikronu - w przeciwieństwie do wariantów Alfa czy Delta - raczej nie występuje utrata węchu oraz smaku.

Omikron. Nietypowe objawy u dorosłych

Podczas zakażenia koronawirusem, oprócz popularnych symptomów, zdarzają się również te bardziej nietypowe. Omikron może powodować m.in:

 •   ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty
 •   czerwona, silnie swędząca wysypka skórna
 •   nadmierna potliwość, szczególnie w nocy
 •   nietypowe zabarwienie ust oraz paznokci

Ten ostatni objaw powinien być szczególnie niepokojący. Po zauważeniu nadmiernie bladej skóry twarzy, sinienia warg lub koniuszków palców u dłoni konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem. Może to bowiem oznaczać zbyt niski poziom tlenu we krwi.


Pozytywny wynik testu na COVID-19

Mimo że początkowe objawy Omikronu mogą przypominać niegroźne przeziębienie, nie należy ich lekceważyć. 

"Wiele z pierwszych zgłoszonych przypadków zakażenia wariantem Omikron wydaje się łagodnymi. Niemniej jednak podobnie, jak w przypadku wszystkich wariantów koronawirusa, cięższe skutki choroby widać z opóźnieniem" - podkreślają w wydanym komunikacje specjaliści z amerykańskiego  Centers for Disease Control and Prevention. 

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu konieczne jest pozostanie w izolacji oraz monitorowanie własnego samopoczucia. W przypadku znacznego pogorszenia stanu zdrowia lub wystąpienia duszności i problemów z oddychaniem należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Warto wspomnieć, że darmowy test na koronawirusa aktualnie można wykonać w niektórych aptekach. Spis placówek biorących udział w akcji znajduje się na stronie pacjent.gov.pl

Czytaj także:

Do października granice Nowej Zelandii zamknięte dla zagranicznych turystów

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Omikron | omikron objawy | covid objawy | Pandemia koronawirusa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy