Reklama

Reklama

Jak długo od szczepienia mamy przeciwciała? Najnowsze badania

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania nad trwałością pamięci immunologicznej po szczepieniu przeciw COVID-19 szczepionkami mRNA. Wyniki ich badań przytoczył Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

"Silna komórkowa pamięć immunologiczna wobec wirusa #SARSCoV2 i jego wariantów, przez co najmniej 6 miesięcy po szczepieniu szczepionkami mRNA! Limfocyty B po szczepionce mRNA generują odpowiedź immunologiczną na warianty Alfa, Beta oraz Delta" - napisał na Twitterze Grzegorz Cessak. 

Umieścił także link do badań, jakie zostały przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy przebadali 61 osób. Żaden z uczestników badania nie cierpiał na choroby przewlekłe. 45 osób nie chorowało na koronawirusa, natomiast 16 badanych to osoby, które były zakażone COVID-19. Wszyscy badani otrzymali szczepionki mRNA - Pfizer lub Moderna. Próbki pobierano od nich w sześciu punktach czasowych. 

Do porównania odpowiedzi immunologicznych wywołanych przez szczepionkę z odpowiedziami immunologicznymi po naturalnym zakażeniu SARS-CoV-2 użyto oddzielnej gruby 26 osób.

Badacze szukali odpowiedzi na pytania dotyczące trwałości pamięci immunologicznej po szczepieniu przeciw COVID-19 preparatami mRNA. 

Okazało się, że przeciwciała pozostały wykrywalne u większości badanych jeszcze po sześciu miesiącach od zaszczepienia i chroniły przed wariantami Alfa, Delta i Beta. 

Reklama

Spadek przeciwciał

"Obecne dowody sugerują, że krążące przeciwciała utrzymują się przez co najmniej sześć miesięcy po szczepieniu, chociaż obserwuje się pewien spadek w stosunku do poziomów maksymalnych osiągniętych po drugiej dawce" - podają badacze.

Naukowcy podkreślają równocześnie, że odporność wytworzona przez szczepionkę pozostaje wysoce skuteczne w zapobieganiu poważnych choroby, hospitalizacji i śmierci nawet w późniejszym czasie,  przy mniejszym poziomie przeciwciał. 

Szczegóły badania można przeczytać TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje