Reklama

Reklama

Jak będzie wyglądać kolęda w czasie epidemii koronawirusa? Katowicka kuria już wie

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie - wskazała katowicka kuria metropolitalna. Odwiedziny duszpasterskie ograniczono do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy.

O rozesłaniu do parafii archidiecezji katowickiej informacji wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Katowicach ws. tegorocznych odwiedzin duszpasterskich poinformował w piątek 25 września 2020 r. sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca ks. Tomasz Wojtal.

"Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - napisano w informacji katowickiej kurii.

Reklama

"Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne - także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych" - dodano.

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy przeniesiona

To kolejne zmiany w archidiecezji katowickiej wywołane sytuacją epidemiczną. W środę abp Skworc poinformował, że zaplanowana na tegoroczny październik w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 r.

Zgodnie z wcześniejszym planem, ks. Jan Macha - śląski duchowny stracony w 1942 r. przez hitlerowców - miał być beatyfikowany 17 października w katowickiej katedrze. Mszy beatyfikacyjnej, do której przygotowania były już zaawansowane, miał przewodniczyć prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu, z którym konsultowano zmianę terminu uroczystości.

Nowy termin beatyfikacji ks. Machy zostanie ogłoszony po akceptacji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Niezależnie od innych zmian organizacyjnych o charakterze krajowym, w archidiecezji katowickiej zdecydowano m.in. o zmianie formuły tegorocznych stanowych pielgrzymek mężczyzn (majowa) oraz kobiet (sierpniowa) do sanktuarium Matki Bożej Miłości i Sprawiedliwości Społecznej w Piekarach Śląskich. W obu można było uczestniczyć za pośrednictwem mediów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje