Reklama

Reklama

Indyjski wariant COVID-19 na Śląsku. Sanepid uspokaja

Inspektor sanitarny ze Śląska zapewnia, że wszystkie przypadki indyjskiego wariantu były pod nadzorem sanepidu. Przekazał także, że każda z chorych osób przebywała w izolacji.

- Wszystkie 12 dotychczas potwierdzonych w województwie śląskim przypadków zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa były pod nadzorem epidemicznym, chorzy przebywali w izolacji - powiedział we wtorek śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik

Byli w izolacji

Są wśród nich również cztery przypadki wykryte właśnie podczas badań w ramach projektu naukowego, realizowanego wspólnie przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

- Wiemy o 12 osobach z tym wariantem w naszym województwie, osoby chorujące były w izolacji. Nasza współpraca z naukowcami zajmującymi się analizą sekwencyjną koronawirusa układa się dobrze - powiedział Grzegorz Hudzik.

Reklama

Pierwsze ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa stwierdzono na początku maja w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Laboratorium Genetyczne Gyncentrum poinformowało we wtorek o kolejnych czterech przypadkach. Trzy próbki pobrano od pacjentów punktu przyszpitalnego w Oświęcimiu (Małopolskie) - jedną 18 maja, dwie pozostałe 29 maja. Czwartą pobrano od pacjenta w Katowicach 29 maja. Sosnowieckie laboratorium przekazało te informacje Wojewódzkim Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w Katowicach i Krakowie oraz do Państwowego Zakładu Higieny. Poprzedni taki przypadek odnotowano w połowie czerwca - wariant indyjski był obecny w próbce pobranej 7 maja.

Bez zaskoczenia

Inspektor Hudzik wskazał, że pojawienie się nowych wariantów koronawirusa w woj. śląskim nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę dotychczasowe rozprzestrzenianie się tego patogenu. - Teraz, w okresie letnim, kiedy nastąpiło ożywienie w turystyce, w ruchu lotniczym, pojawienie się wszystkich wariantów koronawirusa w Polsce jest nieuniknione - powiedział.

Poziom zachorowań w woj. śląskim - jednym z najciężej doświadczonych przez pandemię regionów w Polsce - utrzymuje się jednak na razie na niskim poziomie. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 20 nowych przypadkach.

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, w całym kraju potwierdzono 2 mln 879 tys. 30 przypadków. Zmarło 74 tys. 858 osób z COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje