Reklama

Reklama

Ile osób zostało zaszczepionych w Polsce? Najnowsze dane

Do tej pory wykonano w Polsce 160 359 szczepień przeciw COVID-19. Dostarczono już 697 320 dawek - wynika z dziennego raportu zamieszonego w czwartek na Twittrze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W Polsce 27 grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni). W pierwszej kolejności, w tzw. grupie zero, szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Nie ma dużego wzrostu

W czwartek rano rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w rozmowie z reporterką Polsat News, że dotychczas zaszczepiono w Polsce 157 tys. osób. - Wzrost nie jest tak duży, ale wczoraj mieliśmy święto - wskazał.

Reklama

Później dokładniejsze dane zaprezentowała na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

"Liczba zaszczepionych przekroczyła 160 tys. osób. Szczepionki dotarły do 624 punktów medycznych" - napisała KPRM.

Jak wynika z informacji podanych przez KPRM, liczba wykonanych szczepień wynosi 160 359, a liczba dawek dostarczonych do Polski - 697 320. Liczba dawek dostarczonych do punktów wynosi z kolei 204 375, liczba zutylizowanych szczepionek 167, a liczba niepożądanych odczynów osiem. 

Ładowanie...

Dwie ważne daty

Jak zapowiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szczepienia pierwszej grupy, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia. 

Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punkcie szczepień. Jak powiedział Andrusiewicz, najpierw szczepieni będą seniorzy powyżej 70. roku życia. 

W środę z kolei Komisja Europejska zdecydowała o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna.

Andrusiewicz powiedział, że Polska jeszcze w styczniu pozyska 70 tys. dawek tej szczepionki, a do końca marca 800 tys. Pozwoliłoby to na zaszczepienie 400 tys. osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje