Reklama

Reklama

Gut-Mostowy: Wakacje będą się koncentrowały na rynku krajowym

Na pewno najbliższe wakacje będą się koncentrowały na rynku krajowym i do tego też zachęcamy. Turystyka krajowa może przeżywać swój rozkwit - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy podczas sobotniego otwarcia sezonu turystycznego w Małopolsce.

Uroczystość otwarcia letniego sezonu turystycznego w Małopolsce zorganizowana na Łapsowej Polanie w Gorcach, była transmitowana w internecie.

Bon turystyczny

Gut-Mostowy podkreślił, że rząd pracuje nad wdrożeniem bonu turystycznego, który będzie opiewał na kwotę 1000 zł. Wyjaśnił, że bon turystyczny ma być przeznaczony na wsparcie turystyki krajowej.

"Głównie chodzi o wsparcie bazy noclegowej i biur turystycznych. Chcemy, aby to rozwiązanie było uruchomione na wiele lat. Polski rynek turystyczny charakteryzuje się dużym udziałem turysty krajowego, bo około 60 do 70 proc. przychodów turystyki pochodzi u nas od turystów właśnie krajowych i dlatego tak ważne jest symulowanie tej turystyki" - mówił wiceminister.

Reklama

Powiedział także, że rząd chce otworzyć granice z krajami sąsiednimi. W pierwszej kolejności z krajami bałtyckimi, a następnie z krajami Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechami, Słowacją i Węgrami oraz Niemcami.

Sezon inny niż poprzednie

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Mariusz zaznaczył, że będzie to sezon turystyczny inny niż poprzednie.

"Mam nadzieję, że będzie to sezon, w którym będziemy mieli okazję poznać najbliższe nam okolice. Małopolska jest piękna i nie brakuje tu atrakcji i dzisiaj w ramach wielu akcji organizowanych między innymi z Małopolską Organizacją Turystyczną, zachęcamy, aby zwiedzać Małopolskę, aby przyjechali tu turyści z innych regionów Polski. Chcemy zasilać małopolską turystykę i przede wszystkim pozwolić się jej odbudować" - mówił Urynowicz.

Podkreślił on, że Małopolska jest świetnie przygotowana, jeżeli chodzi o infrastrukturę turystyczną, bo przez wiele lat, między innymi ze środków unijnych, powstawały tu bardzo nowoczesne obiekty turystyczne. Dodał, że w Małopolsce jest największa liczbę tras rowerowych w skali Polski.

"Realna pomoc dla branży turystycznej to Małopolska Tarcza Antykryzysowa, Bon dla Przedsiębiorczości w ramach którego rozdysponowaliśmy już 250 mln zł. Małopolska jest jedynym województwem, który w ramach działań antykryzysowych wprowadziła bezzwrotną pomoc dla przedsiębiorców i korzysta z niego w dużej mierze branża turystyczna. Przygotowujemy także bon turystyczny, który ma być wykorzystywany na zorganizowanie wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży" - mówił wicemarszałek.

Urynowicz dodał także, że przygotowywana jest kampania promocyjna małopolskiej turystyki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje