Reklama

Reklama

Godziny dla seniorów wracają. Decyzja rządu

Premier Mateusza Morawiecki poinformował w sobotę (10 października), że wracają godziny dla seniorów, czyli specjalny czas w ciągu dnia, w którym m. in. w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić tylko osoby starsze.

- Wprowadzamy godziny dla seniorów, tak jak to było wiosną, od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach - poinformował premier podczas konferencji.

- Dajmy, rodacy, zrobić w tych godzinach zakupy seniorom powyżej 60 roku życia - zaapelował.

- Ten system wsparcia dla naszych seniorów powinien obejmować też organizacje społeczne. (...) Proszę również o nawiązywanie kontaktów z osobami starszymi, co do tego, czy potrzebują pomocy w wyprowadzeniu psa, zrobieniu zakupów, aby rzeczywiście poprzez ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych i jednoczesne udzielanie pomocy osobom starczym (...) doprowadzić do ograniczenia ryzyka kontaktów - mówił Morawiecki.

Reklama

- Podjęliśmy też decyzję o przekazaniu 38 mln zł dla domów pomocy społecznej - oświadczył. Jak dodał, w Polsce jest ok. 800 takich domów. - Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia personelu przekazaliśmy dzisiaj już z rezerwy dodatkowe 38 mln zł - poinformował szef rządu.

Trzy główne cele

Ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom to jeden z trzech głównych celów, jakie rząd wyznaczył na tym etapie walki z pandemią koronawirusa w Polsce.

Kolejne cele to zapewnienie wydolności służby zdrowia oraz utrzymanie gospodarki na normalnych obrotach, jednak w możliwie dużym reżymie sanitarnym.

Godziny dla seniorów w sklepach będą obowiązywały od czwartku 15 października. 

Reklama

Reklama

Reklama