Reklama

Reklama

Gdzie czerwona strefa? Gdzie żółta? Przypominamy, jakie zasady obowiązują w strefie żółtej, a jakie w czerwonej

Od soboty (28 sierpnia) obowiązują nowe strefy zwiększonego ryzyka. Przypominamy, gdzie według najnowszych wyliczeń Ministerstwa Zdrowia znajduje się strefa żółta, a gdzie czerwona. Warto pamiętać, jakie zasady obowiązują w strefie żółtej, a jakie zasady obowiązują w strefie czerwonej.

Na czwartkowej konferencji w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska poinformował, gdzie od soboty znajdują się nowe strefy zwiększonego zagrożenia.

- W kategorii czerwonej znalazły się powiat nowotarski i Nowy Sącz (woj. małopolskie), powiat wieluński, łowicki i pajęczański (łowicki i pajęczański wchodzą ze strefy żółtej), powiat lipski (woj. mazowieckie), powiat kolski (woj. wielkopolskie; wchodzi z kategorii zielonej) - poinformował wiceminister zdrowia.

- Powiaty w kategorii żółtej to powiat rybnicki (woj. śląskie; przeszedł z kategorii czerwonej), powiat kłobucki (woj. śląskie; wchodzi z kategorii zielonej), powiaty tatrzański i nowosądecki  (woj. małopolskie małopolskie; te powiaty spadają z kategorii czerwonej), powiat limanowski oraz miasto Kraków (woj. małopolskie, wchodzą z kategorii zielonej), na Podkarpaciu powiat przemyski pozostaje na liście, powiat żuromiński (woj. mazowieckie) wchodzi z kategorii zielonej, w woj. pomorskim powiat kartuski wchodzi z kategorii zielonej, w woj. świętokrzyskim powiat konecki wchodzi z kategorii zielonej, w warmińsko-mazurskim powiat bartoszycki wchodzi z kategorii zielonej - podał wiceminister.

Reklama

Co oznacza strefa żółta?

Żółta strefa obejmuje powiaty, w których wykryto od sześciu do 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na 10 tys. osób.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Obowiązuje także ograniczenie liczby osób na weselach i innych imprezach rodzinnych do 100. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit: jedna osoba na cztery m kw.

Limity obowiązują także w kinach - 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit jedna osoba na cztery m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać jedna osoba na pięć mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to jedna osoba na siedem m kw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać, ale przy 25 proc. widowni.

Jakie ograniczenia w strefie czerwonej?

Strefa czerwona oznacza, że w danym powiecie wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji. W strefie czerwonej obowiązują znacznie bardziej surowe obostrzenia.

W czerwonych powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie jedna osoba na cztery m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie jedna osoba na cztery m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - jedna osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy