Reklama

Reklama

​"Gazeta Wyborcza": Sanepid u kresu sił

"Jesteśmy już u kresu sił. Jesienią będzie chaos" - mówią cytowani przez "Gazetę Wyborczą" pracownicy sanepidów. Dodatkowych pieniędzy dla regionalnych stacji jednak wciąż nie widać.

W artykule "Gazety Wyborczej" czytamy o przypadkach nieskoordynowanego i spóźnionego działania lokalnych sanepidów. Historie te pokazują jednak skutki problemów, z jakimi niedofinansowane sanepidy borykają się od wielu lat - analizuje gazeta.

"Ludzie są na nas wściekli, że nie mogą się dodzwonić, że nikt nie przychodzi po wymaz. Ale powinni zrozumieć, że robimy, co możemy, ale opadliśmy już z sił. W dodatku nie płacą nam nadgodzin, a pracujemy na pensjach minimalnych" - mówi dziennikowi pracownica inspekcji z południa kraju.

Reklama

"Z czego ja mam płacić nadgodziny, skoro same tylko wydatki na pocztę wzrosły nam o 300 proc.? Osoby w izolacji i  kwarantannie musimy zawiadamiać o decyzji listem poleconym za potwierdzeniem odbioru: chcą tego, żeby pokazać w pracy" - mówi z kolei dyrektor jednej z powiatowych stacji.

"Jeśli teraz zakażeń przybywa, to dlatego, że słabo działa wywiad epidemiologiczny: zakażonych lub potencjalnie zakażonych wyłapuje się z dużym opóźnieniem. Potrzeba więc ludzi i pieniędzy, ale się na to nie zanosi" - mówi szefowa innej stacji.

Czy MZ wesprze sanepidy przed zbliżającą się jesienną falą zachorowań? Pytane o otrzymane do tej pory i planowane na przyszłość dofinansowania Ministerstwo Zdrowia milczy - czytamy. 

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Więcej w "Gazecie Wyborczej". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy