Reklama

Reklama

Francja ostrzega swoich obywateli przed wakacjami w Hiszpanii i Portugalii

- Wariant Delta może zrujnować lato - ostrzega rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal. Z kolei francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune przestrzegł rodaków, by unikali wyjazdów na wakacje do Hiszpanii i Portugalii w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta.

Wysoce zakaźny wariant Delta stanowi obecnie ok. 40 proc. nowych zakażeń koronawirusem we Francji i "może zrujnować lato", jeśli pozwoli się na rozwinięcie czwartej fali zakażeń - powiedział w środę rzecznik rządu Gabriel Attal.

Wskazał, że kontynuowanie szczepień jest najlepszym sposobem na uniknięcie powrotu do surowych ograniczeń w poruszaniu się i kontaktach towarzyskich. Wezwał wszystkich niezdecydowanych obywateli do poddania się szczepieniu.

Udział wariantu Delta podwajał się co tydzień w ciągu ostatnich trzech tygodni; 10 proc. zakażeń tym wariantem stwierdzono trzy tygodnie temu, 20 proc. w zeszłym tygodniu i 40 proc. w tym tygodniu - sprecyzował. - Ten wariant jest niebezpieczny i szybki; gdziekolwiek jest obecny, może zrujnować lato - przestrzegał rzecznik.

Reklama

Hiszpania w strefie wysokiego ryzyka

Jak podaje AP, gwałtowny wzrost liczby infekcji koronawirusem wśród młodych ludzi wepchnął Hiszpanię w strefę wysokiego ryzyka - w ciągu ostatnich 14 dni odnotowano ponad 250 skumulowanych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało, że w środę odnotowano 252 przypadki zakażenia koronawirusem; w zeszłym tygodniu w środę zgłoszono ponad połowę mniej - 106 infekcji. W grupie wiekowej 20-29 lat odnotowano ponad 800 przypadków na 100 tys. osób w ciągu 14 dni.

Kilka regionalnych władz reaguje na tę sytuację poprzez ponowne wprowadzenie ograniczeń, szczególnie w zakresie życia nocnego.

Z kolei Portugalia po raz pierwszy od lutego br. zarejestrowała w ciągu ostatniej doby ponad 3 tys. przypadków SARS-CoV-2.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne