Reklama

Reklama

Ekspert: Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 zalecam trzy dni abstynencji

Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu szczepionki - mówi dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

Dyrektor WIM w rozmowie z "Super Expressem" został między innymi zapytany o to, czy i kiedy można spożywać alkoholu po szczepieniu. 

- Generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologiczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani, a jesteśmy, tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny. Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną - tłumaczył dziennikowi Gielerak.

- W związku z tym zalecenie powinno brzmieć: nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne - podkreślił.

Reklama

- Podsumowując, nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - zaznaczył szef WIM.

"Ma 70 proc. skuteczności"

Gielerak został również zapytany o bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca. - To szczepionka wektorowa, czyli taka sama jak firmy Johnson&Johnson. Co prawda ta ostatnia jest jednodawkowa i to jest jej przewaga, którą doceniają szczególnie młodzi ludzie, ale skuteczność AstryZeneki jest nawet do 10 proc. wyższa - mówił.

- Jeżeli chodzi o ryzyka związane z przyjęciem szczepionek wektorowych, to one są tożsame i mamy tutaj do czynienia z ewidentną manipulacją w publicznym przekazie. Wszystkie te szczepionki niosą ze sobą ryzyka, przede wszystkim zakrzepowo-zatorowe, ale podkreślamy, że są to ryzyka minimalne. Mamy jedno, dwa zdarzenia na milion zaszczepionych osób, więc korzyści z zaszczepienia są nieporównywalnie większe - ocenił.

- Więc na pytanie, czy jest to dobra szczepionka odpowiadam: tak. Ma 70 proc. skuteczności - dodał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama