Reklama

Reklama

Ekspert o opalaniu po szczepieniu. "Lepiej zrezygnować z plaży na 1-2 dni"

Po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 lepiej zrezygnować z plaży. Także intensywny wysiłek nie jest wskazany. Zakwasy bądź udar słoneczny mogą uniemożliwić odróżnienie ich objawów od niepożądanych odczynów poszczepiennych. Także alkohol nie jest wskazany - uważa prof. Joanna Zajkowska, naukowiec z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Po szczepieniu przeciw COVID-19 zrezygnujemy na 1-2 dni z opalania na plaży, pływania w morzu czy jeziorze oraz intensywnych wycieczek rowerowych - mówi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Zdaniem ekspertki po szczepieniu przeciw koronawirusowi należy zachować zdrowy rozsądek, jak po każdym innym szczepieniu.

- Unikajmy przez 1-2 dni intensywnego wysiłku fizycznego. Nie rzucajmy się od razu na 30-kilometrową wycieczkę rowerem. Odpuśćmy na chwilę opalanie oraz pływanie w jeziorze czy morzu. Po prostu poleniuchujmy w zaciszu domowym - powiedziała prof. Zajkowska, która jest zastępcą kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w USK.

Jej zdaniem chodzi o to, aby pacjent i lekarz mógł tego samego i następnego dnia po przyjęciu preparatu przeciw koronawirusowi zidentyfikować możliwe odczyny poszczepienne.

Izrael może być zmuszony do niszczenia szczepionek

- Gdy zleją się nam one z zakwasami, bądź gorączką z udarem słonecznym, to nie będziemy wiedzieli jak zareagować. Trzeba po prostu na moment stać się bardziej czujnym, aby takie możliwe skutki uboczne szczepienia wyłapać i zareagować np. zbijając temperaturę. Zawsze jestem zwolenniczką zdrowego rozsądku w naszym życiu. Ten po szczepieniu także jest niezwykle potrzebny - dodała lekarka, która jest internistą, oraz specjalistą chorób wewnętrznych, zakaźnych, epidemiologii i zdrowia publicznego.

Reklama

Prof. Zajkowska ostrzegła także, że po szczepieniu niekorzystne może być spożywanie alkoholu.

- Picie alkoholu odwadnia, więc zrezygnujmy z niego po przyjęciu szczepionki. Wyjdzie nam to tylko na zdrowie - stwierdziła prof. Zajkowska.

Reklama

Reklama

Reklama