Reklama

Reklama

Dzisiaj blisko 500 zgonów. Minister zdrowia o nowych zakażeniach koronawirusem

- Mamy 28 128 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 497 osób, to rekord zgonów tej fali - podał w czwartek rano na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "liczby rosną, ale ten przyrost jest stosunkowo niski". - Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu będziemy mieć szczyt czwartej fali - uzupełnił.

Szef resortu zdrowia przewiduje, że w Polsce - w przyszłym tygodniu - prawdopodobnie zostanie przekroczony próg 30 tysięcy zakażeń dziennie.

Koronawirus a obostrzenia

Niedzielski - pytany o brak obostrzeń - odpowiedział, że "restrykcje nie są jedyną metodą walki z pandemią". - Na pewno wiemy w tej chwili, że są one w tej chwili mało skutecznym środkiem ograniczania pandemii. Mamy bardziej skuteczne instrumenty reagowania m.in. szczepienia czy lepiej zorganizowaną służbę zdrowia - dodał.

- Były restrykcje. Inaczej społeczeństwo na nie reagowało - było bardziej zdyscyplinowane. Jeżeli obserwujemy to, co się dzieje w reakcji na wprowadzane restrykcje historycznie, to proszę sobie przypomnieć, jak wyglądała reakcja na restrykcje w tej pierwszej fali pandemii - tłumaczył.

Minister zwracał uwagę, że liczba zakażeń nie przekłada się w tak dużym stopniu jak w poprzednich falach na liczbę hospitalizacji.

- Mamy blisko 60 proc. dorosłej populacji wyszczepionej (przeciw COVID-19 - red.). Jeżeli robimy badania seroprewalencji - co oznacza, że badamy, czy ludzie mają przeciwciała w reprezentatywnej próbie - to wychodzi, że jest to blisko 70-75 proc., czyli odporność populacyjna jest teraz zupełnie inna niż była rok temu - wskazał szef MZ.

Reklama

Ile zakażeń w środę?

W środę, dzień wcześniej, zdiagnozowano 28 380 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 460 osób z COVID-19.

- Najbardziej prawdopodobny wydaje się ten scenariusz, że szczyt czwartej fali będzie w przyszłym tygodniu - mówi w środę Interii wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Ile zaszczepionych w Polsce?

Przeciw COVID-19 w pełni zaszczepionych jest w Polsce jest blisko 20,3 mln osób. Zaszczepiono 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 40 827 691 iniekcji. W pełni zaszczepione są 20 298 362 osoby. Dzienna liczba szczepień to 131 967. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 273 479 osób, a dawkę przypominającą - 1 933 407 osób. Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 41 997 895 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 594 507 dawek. Zgłoszono 16 193 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje