Reklama

Reklama

Dziecko nie może iść do szkoły z powodu koronawirusa? Ważne zmiany w zasiłku opiekuńczym

Rząd przywróci zasiłek dla rodziców dzieci, które z powodu koronawirusa nie będą mogły chodzić do szkoły - ustalili dziennikarze RMF FM. W czwartek (20 sierpnia) premier ogłosił, że zasiłek zostanie przywrócony dla tych dzieci, których szkoła zostanie przestawiona na naukę zdalną. Będzie to dotyczyć także dzieci w żłobkach i przedszkolach. Nie oznacza to jednak braku ograniczeń.

Przywrócony zasiłek będzie przysługiwał tylko rodzicom dzieci do lat ośmiu - tak jak to było wcześniej. Po drugie - aby rodzic mógł skorzystać ze świadczenia - żłobek, przedszkole albo szkoła muszą zostać zamknięte z powodu koronawirusa.

To duża zmiana, bo przed wakacjami zasiłek przysługiwał także rodzicom, którzy nie chcieli posyłać dzieci, bo obawiali się o ich zdrowie.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. pensji. Jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Reklama

Dodatkowy zasiłek obowiązywał do 26 lipca

W marcu, w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania aż do 26 lipca.

Dodatkowy zasiłek był przyznawany rozporządzeniem Rady Ministrów, a podstawą do jego wydawania były przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepisy te wygasają jednak 180 dni po wejściu w życie ustawy, więc konieczna była nowelizacja, aby zasiłek - w razie potrzeby - mógł być przyznawany także po wakacjach. Taką poprawkę zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ustawę z tą zmianą uchwalił Sejm, a we wtorek przyjął ją Senat.

- Te zmiany, które zaproponowaliśmy w Sejmie i które przyjął Senat, upoważniają Radę Ministrów do wydania rozporządzenia umożliwiającego przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka lub w sytuacji, gdy rodzic z różnych względów nie jest w stanie dziecka posłać do żłobka lub szkoły, bądź się po prostu obawia - powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Zaznaczył, że obecnie jeszcze nie zadecydowano o wydaniu kolejnego rozporządzenia.

Ładowanie...

Opóźnienie roku szkolnego?

Coraz częściej padają postulaty opóźnienia o dwa tygodnie roku szkolnego, by powracający z wakacji uczniowie mogli przejść kwarantannę. O takim rozwiązaniu mówi m.in. Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Z taką rekomendacją wyszło Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, według którego jednoczesne otwarcie szkół może spowodować wzrost zakażeń do kilku tysięcy dziennie.

Krzysztof Berenda

Malwina Zaborowska

Czytaj na RMF24.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne