Reklama

Reklama

​Duża liczba zgonów. Dr Sutkowski komentuje dane MZ: Swoiste status quo

- Duża liczba zgonów świadczy o tym, że pandemia ma się niestety dobrze. Mamy do czynienia z podobną sytuacją od kilku tygodni - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski o ostatnich danych dotyczących sytuacji epidemicznej. - Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie. Jest pewne status quo - dodał.

Jak poinformowało w sobotę ministerstwo, w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 100 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób, łącznie - 438. W tym czasie wykonano 58 371 testów.

Reklama

- Duża liczba zgonów świadczy o tym, że pandemia ma się niestety dobrze. Mamy do czynienia z podobną sytuacją od kilku tygodni. Można to określić jako pat z blokiem. Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie. Jest pewne status quo - powiedział dr Sutkowski.

Jego zdaniem cały czas widać efekt zachowań społecznych z okresu świąteczno-noworocznego. - Mimo że od wigilii minęło kilkanaście dni, te efekty dalej są widoczne, bo ludzie zakażają się stopniowo, w pewnym ciągu, a nie wszyscy w tym samym momencie - wyjaśnił dr Sutkowski.

"To jest koszt olbrzymi"

Jak zaznaczył dr Sutkowski, dalszy rozwój wypadków będzie zależał od decyzji administracyjnych. - Jeżeli zwycięży model powrotu do szkół, to możemy spodziewać się wzrostu liczby zakażeń. Jeżeli zostaniemy w mniejszym lub większym lockdownie, to prawdopodobnie będziemy się utrzymywali jeszcze przez kilka tygodni na nieco spadającym, ale podobnym poziomie. Wydaje się, że skutki okresu świąteczno-noworocznego już się wtedy zakończą - ocenił.

Podkreślił jednocześnie, że wszystko dzieje się kosztem średnio ponad 300 zgonów dziennie, "i to jest koszt olbrzymi, z którym nikt nie powinien się godzić".

- Ta liczba zależy od obecności samego wirusa, również i jego nowej odmiany, ale też niestety znacznego przeciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz późnego zgłaszania się pacjentów. Zgłaszają się do nas pacjenci zwykle w drugim tygodniu choroby, kiedy ich stan jest dużo groszy - powiedział Sutkowski. Jak dodał, docelowo wygramy z koronawirusem, ale powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość, także z tego, jakim kosztem osiągnięto to zwycięstwo. 

Ładowanie...

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

192
14
280
18
649
35
138
4
336
25
201
19
683
50
125
13
393
41
890
49
534
36
329
19
549
23
582
44
550
21
359
32

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy