Reklama

Reklama

Dr Paweł Grzesiowski: System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL

- System szczepień działa dziś jak sklep mięsny w PRL - ocenił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej. Zabrał też głos w sprawie obostrzeń. Jego zdaniem wycofywanie się z lockdownu powinno się odbywać regionalnie, ale ogródki restauracyjne mogłyby zostać otwarte już dziś. Co do szkół, uważa, że lekcje mogłyby się odbywać w nich stacjonarnie, jeśli byłyby na powietrzu.

Reklama

Dr Paweł Grzesiowski był we wtorek w Senacie uczestnikiem otwarcia wystawy poświęconej służbie zdrowia. Po uroczystości był pytany przez dziennikarzy m.in. o program szczepień.

Reklama

- System szczepień jest dzisiaj jak sklep mięsny za czasów PRL - ocenił. - Szczepionki zalegają, a stoi kolejka przed sklepem. I jest jedna pani, która wydaje towar. Stoi za ladą i wydaje kiełbasę - mówił.

Powiedział, że żałuje, iż "nie ma większej współpracy rządu z samorządami". Bo w samorządach "wszystko jest gotowe i pod parą".

Proponuje "dwa kanały szczepień"

W opinii Grzesiowskiego "bardzo poważnie" powinno zostać rozważone otwarcie systemu szczepień. 

- To jest koncepcja, która powinna być, moim zdaniem, bardzo mocno rozważona - dwa kanały szczepień - jeden: grupy ryzyka, drugi kanał: uwalnianie, jak tylko mamy pozostałości po grupach ryzyka - mówił.

Ładowanie...
Ładowanie...

Co rząd powinien zrobić w sprawie obostrzeń?

Dr Grzesiowski pytany o zapowiadane wycofywanie się z niektórych obostrzeń, np. otwieranie przedszkoli i szkół ocenił, że "na terenie całej Polski nie mamy epidemiologicznie uzasadnienia do takich działań".

- Natomiast możemy rozważać, o co apelujemy od roku, żeby zarządzać lockdownem lokalnie. Tam, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza, można by regionalnie uruchamiać pewne obszary życia społecznego czy gospodarczego - przekonywał Grzesiowski.

- Ale decyzje nie powinny dotyczyć całej Polski. Jeśli porównamy Śląsk, Warmię i Mazury i np. Zachodniopomorskie, to są trzy zupełnie różne strefy - podkreślał.

Jego zdaniem zarządzanie pandemią powinna się odbywać "na poziomie powiatowym czy grup powiatów". - Za wszelką cenę trzeba stworzyć system zarządzania epidemią i lockdownem na poziomie powiatowym - przekonywał. - W Nowym Jorku otwierano wręcz dzielnicę po dzielnicy - zaznaczył.

"Powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz"

Grzesiowski przyznał zarazem, że jest zwolennikiem otwierania np. ogródków w restauracjach. 

- Uważam, że powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz. Nie udowodniono przenoszenia wirusa na świeżym powietrzu. Ultrafiolet niszczy wirusa, wysoka temperatura i wilgotność też nie sprzyja infekcji. Wychodźmy więc z pomieszczeń - powiedział.

Także zajęcia szkolne, jeśli odbywałyby się w plenerze, mogłyby, zdaniem Grzesiowskiego, już dziś odbywać się stacjonarnie. - Przypomnijmy sobie amerykańskie zalecenia sprzed roku - róbcie zajęcia w zielonych szkołach - mówił. 

- Jeżeli będzie ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to robić - dodał. 

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy