Reklama

Reklama

Dostawy szczepionek zostały ograniczone. Czy Polska może pójść śladem Włoch?

- Będziemy rozważać kroki prawne wobec firmy Pfizer, jeśli dostawy szczepionek nie będą uzupełnione - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej taką gotowość zadeklarowały Włochy.

Nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri poinformował w środę, że Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Reklama

Müller, który był w piątek gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, został zapytany, czy polski rząd zastanawia się nad rozwiązaniem, które mogą podjąć Włosi wobec firmy Pfizer. - Myślę, że taka decyzja mogłaby być podjęta w następnym miesiącu, jeżeli te dostawy nie zostaną uzupełnione zgodnie z deklaracją producenta - powiedział.

- W tej chwili mamy taką sytuację, że producent deklaruje, zobowiązuje się, że te różnice zostaną pokryte. W związku z tym liczymy, że tak faktycznie się stanie - zaznaczył rzecznik. - Ale jeżeli tak nie będzie, to oczywiście wtedy trzeba będzie rozważać środki prawne - dodał minister.

Jak podkreślił, "najistotniejsze jest to, aby w tym pierwszy kwartale liczba szczepionek, która była zadeklarowana, była dostarczona". - Liczymy na to, że faktycznie w tym zakresie Pfizer się wywiąże, natomiast ten przejściowy okres tych dwóch, trzech tygodni będzie tylko już wspomnieniem za jakiś czas - mówił. 

Decyzja Pfizera

Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tysięcy dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. 

Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone. 

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy