Reklama

Reklama

Dostawa szczepionek. Do Polski trafi 387 tys. dawek Pfizera

- W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć 387 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer - zapowiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu spodziewanych jest też około 210 tys. dawek szczepionki Moderny.

- W poniedziałek rano spodziewamy się dostawy 387 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer - mówił Michał Kuczmierowski. Dodał, że dostawy te mają być dystrybuowane do punktów szczepień we wtorek oraz środę. - Dawki od Pfizera będą wykorzystywane do szczepienia seniorów w punktach populacyjnych - wskazał.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poinformował, że w połowie tygodnia spodziewana jest też dostawa szczepionek od Moderny. Jak mówił, będzie to około 210 tys. dawek.

Trzy szczepionki

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Reklama

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy