Reklama

Reklama

Donald Tusk odwołuje szczyt EPL

Po tym jak UE zdecydowała, że nie będzie przyszłotygodniowego szczytu w Brukseli, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk poinformował w środę, że odwołuje również spotkanie liderów EPL. Zaapelował przy tym o solidarność w dobie koronawirusa.

Tusk, w piśmie do liderów EPL, które zamieścił na Twitterze poinformował, że 25 marca organizuje wideokonferencję liderów EPL.

"Mam nadzieję, że znajdziecie razem z innymi liderami europejskimi wspólny sposób działania na czas pandemii i - w dłuższej perspektywie - na czas kryzysu, który w nieunikniony sposób ona spowoduje" - podkreślił były polski premier. Jak zaznaczył w związku z tym, że sytuacja jest bezprecedensowa trzeba wyjść poza rutynę procedur i wcześniejszych założeń.

"Pandemia ma charakter globalny, a wirus nie zna granic, dlatego nasza odpowiedź musi być skoordynowana. W czasach gdy ludzie muszą się od siebie separować, to kolejny powód, żebyśmy zostali społecznością. Im bardziej musimy być osobno, tym bardziej musimy działać razem" - napisał Tusk.

Reklama

Jak zaznaczył obecny czas to test i to w wielu wymiarach. "Jeden z najważniejszych testów to test na solidarność: pomiędzy ludźmi, pomiędzy ich liderami, pomiędzy narodami. Musimy zdać go razem" - zaapelował.

Szczyty Europejskiej Partii Ludowej, do której należy m.in. niemiecka CDU Angeli Merkel, węgierski Fidesz Viktora Orbana, a z Polski PO i PSL organizowane są zwykle na kilka godzin przed posiedzeniami Rady Europejskiej w Brukseli. Najbliższy szczyt UE, który miał się odbyć 26 i 27 marca został odwołany z powodu epidemii koronawirusa. Zamiast tego zorganizowana zostanie wideokonferencja.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy