Reklama

Dolnośląskie: Mężczyzna, który zmarł krótko po szczepieniu, miał 73 lata

Mężczyzna, który zmarł dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie na Dolnym Śląsku. Miał 73 lata. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja zwłok.

W rządowym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy zanotowano zgon mężczyzny. W opisie wskazano, że pacjent miał: gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego i tachykardię oraz trzy razy wzywano zespół ratownictwa medycznego. Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji - zgon.

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, chodzi o 73-letniego mężczyznę, pensjonariusza Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. 

Poczuł się źle tego samego dnia

Dyrektor DPS-u Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych. - Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ - powiedział dyrektor.

Reklama

Według relacji Czarneckiego 73-latek poczuł się źle tego samego dnia wieczorem. - Wezwano pogotowie. Mężczyzna zmarł 20 stycznia - powiedział dyrektor. 

Przyczyny zgonu wyjaśni postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy. Jak podaje "Gazeta Wrocławska", doniesienie złożyła córka mężczyzny. Ciało skierowano na sekcję zwłok.

W DPS-ie zaszczepiono łącznie 269 pensjonariuszy. U nikogo innego nie odnotowano niepożądanych odczynów poszczepiennych.

"Był osobą bardzo schorowaną"

Do sprawy odniósł się w niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia - wyjaśnił. Podkreślił jednocześnie, że pacjent był osobą bardzo schorowaną. - Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza - zaznaczył. 

Dotąd ponad 707 tys. szczepień

Zgodnie z najnowszymi danymi w Polsce wykonano dotąd 707 474 szczepienia przeciw COVID-19. Dziennie podawanych jest średnio 4840 dawek.

Do tej pory w skali kraju odnotowano 378 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano 1905 dawek szczepionki. Do punktów szczepień dostarczono 1 213 815 dawek, a w magazynach jest ich 43 485.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia 2020 roku.

Ładowanie...
PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy