Reklama

Reklama

Do zaszczepienia osób spoza grupy zero mogło dojść w pięciu szpitalach

Po wykryciu nieprawidłowości na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym Narodowy Fundusz Zdrowia wszczął też pięć kontroli w szpitalach węzłowych, które przeprowadzają szczepienia dla medyków - podaje "Rzeczpospolita". To dwie placówki w woj. świętokrzyskim, jedna w Wielkopolsce i dwie w Opolskiem (Nysa i Krapkowice) - wskazuje gazeta.

Jak czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej", od poniedziałku trwa kontrola w Centrum Klinicznym WUM, gdzie zaszczepiono aktorów, byłego premiera czy dyrektora telewizji z puli dla grupy zero. "Wyniki tej kontroli mają być znane do końca tygodnia" - mówi gazecie Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka NFZ. W razie nieprawidłowości NFZ może nałożyć na placówkę minimum ćwierć miliona złotych kary.

"Rz" ustaliła jednak, że w ostatnich dniach minionego roku szpitale węzłowe otrzymały od dwóch do nawet trzech razy więcej dawek, niż zamawiały. Były to szczepionki już rozmrożone, które musiały być wykorzystane w ciągu pięciu dni. Presji tej nie sprostało Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które szykowało się do szczepień dopiero od 4 stycznia.

Reklama

Tuż przed sylwestrem naciskano na spółkę, aby wzięła szczepionki, "by się nie zmarnowały". Chaos i presja spowodowały, że uczelniana spółka zaczęła szczepić z tzw. łapanki. Nie tylko aktorów, ale też swoje sprzątaczki i woźnych - choć wciąż nie wiadomo, dlaczego w trybie pilnym nie ściągnięto medyków - napisano.

Jak podaje gazeta, dyrektorzy szpitali zauważają, że wcale nie muszą otrzymywać rozmrożonych dawek, bo część z nich ma urządzenia zdolne przechowywać produkt w temperaturze -70 st. Celsjusza.

Czytaj też: Jacek Jaśkowiak: Ludzie, którzy zadzwonili do Jandy i Zborowskiego, zrobili słusznie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje