Reklama

Do tych miejsc nie wejdziesz bez szczepienia na COVID-19. Nie tylko restauracje!

Szczepienie na COVID-19 w Polsce nie jest obowiązkowe, ale osoby, które nie chcą mu się poddać, napotykają na coraz więcej ograniczeń. W związku z dużą liczbą zachorowań na koronawirusa i pojawieniem się wariantu Omikron, coraz więcej miejsc zamyka się dla osób niezaszczepionych. Bez certyfikatu covidowego nie zjemy w niektórych restauracjach, nie pójdziemy do klubu, czy na sylwestra. Gdzie już podjęto taką decyzję? Oto miejsca, które zamykają się lub ograniczają dostęp do usług dla osób, które nie przyjęły szczepionki na koronawirusa. Są dostępne tylko dla zaszczepionych lub osób z aktualnym testem.

Coraz więcej restauratorów na całym świecie decyduje się na to, że bez szczepienia na COVID-19 nie zjemy w ich lokalu. Nie wpuszczą nas też na niektóre baseny, do kin, klubów ani na zabawę sylwestrową. Co więcej, nie załatwimy nawet pilnych spraw w urzędzie miasta. 

Na tak radykalne rozwiązanie decydują się urzędnicy i przedsiębiorcy również w naszym kraju. W obawie o bezpieczeństwo klientów osoby z certyfikatem szczepień mogą liczyć na specjalne ulgi i udogodnienia w różnych sektorach gospodarki, a te, które go nie posiadają, wręcz przeciwnie. Gdzie podczas pandemii nie wejdziemy bez certyfikatu covidowego lub aktualnego testu na koronawirusa

Reklama

Oto kilka miejsc na mapie Polski, które w trosce o bezpieczeństwo swoje i zaszczepionych klientów, podjęły już decyzję o ograniczeniach dla osób niezaszczepionych lub też przewidują specjalne ulgi dla tych, którzy zdecydowali się przyjąć szczepionkę na COVID-19. 

"Wstęp tylko dla zaszczepionych". Lista restauracji

W trosce o bezpieczeństwo klientów coraz więcej lokali zamyka się przed osobami niezaszczepionymi. 

Są to m.in. restauracje, bary i kluby. W mediach społecznościowych poinformowały już o tym m.in. takie miejsca jak: 

Der Elefant w Warszawie 

Yatta Ramen w Warszawie

Klub SPATiF w Warszawie 

Ceska Hospoda u Czechofila w Opolu 

Twelve Cocktails&Co w Poznaniu 

Osteria Wino&Smak - w Białymstoku


Nie tylko restauracje, bary i kluby

Kultura i sztuka to dla wielu osób ważna część życia. Okazuje się, że niektóre teatry i kina również wprowadzają ograniczenia i nie wpuszczają osób niezaszczepionych lub takich, które nie posiadają aktualnego wyniku testu na koronawirusa. Właśnie taką decyzję podjął Wrocławski Teatr Komedia.

Co ciekawe, w trosce o ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu również postanowiła zamknąć się dla osób niezaszczepionych w ramach dyżuru skargowego. 

Ulgi dla osób zaszczepionych na COVID-19. Gdzie w Polsce można liczyć na dodatkowe przywileje?

Ograniczenia dla niezaszczepionych to jedno, ale osoby, które posiadają certyfikaty szczepienia na COVID-19, mogą liczyć w wielu miejscach na specjalne udogodnienia. 

Najlepszym przykładem na to, że szczepienie się opłaca, jest Urząd Marszałkowski w Szczecinie, gdzie zaszczepieni pracownicy mogą pracować zdalnie, w przeciwieństwie do tych, którzy nie poddali się szczepieniu na koronawirusa. W ten sposób marszałek Olgierd Geblewicz docenia ich odpowiedzialność i jasno mówi, że nie wyklucza "kolejnych udogodnień" dla zaszczepionych pracowników Urzędu w przyszłości. 

Na spore zniżki mogą liczyć też zaszczepieni mieszkańcy Sosnowca, gdzie taniej będzie można iść m.in. na basen pływalni krytej przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. Prezydent miasta Arkadiusz Chęciński uważa bowiem, że "20-proc. zniżka to zdecydowanie większy zysk dla mieszkańców miasta, bo to oni utrzymują te jednostki, niż połowa sali pusta". 

Osoby zaszczepione, które chcą spędzić urlop w Hotelu Ventus Natural & Medical SPA na Mazurach, mogą natomiast liczyć na 7 procent rabatu.

Sylwester 2021 tylko dla zaszczepionych? Tam nie wpuszczają bez certyfikatu!

Sylwester 2021 zbliża się wielkimi krokami. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą mogli powitać Nowy Rok tak, jak to sobie zaplanowali. 

Niezaszczepione osoby nie będą miały wstępu na niektóre imprezy i bale sylwestrowe. Już teraz poinformowały o tym. m.in. restauracja i Hotel Planeta w Miechowie, Bistro Piast czy Tauron Arena w Krakowie, gdzie do strefy VIP na "Sylwestera z Agentem" zaproszeni są jedynie zaszczepieni. Do końca roku pozostało jednak jeszcze trochę czasu, więc możliwe, że na podobny krok zdecyduje się znacznie więcej lokali. 

Warto dodać, że najsłynniejszy na świecie sylwester w Nowym Jorku na Times Square odbędzie się w tym roku tylko dla osób zaszczepionych na koronawirusa, lub takich, które pokażą negatywny wynik testu. One jednak będą mogły uczestniczyć w sylwestrze tylko z maseczką na twarzy. 

Nowe obostrzenia w Polsce od 1 do 17 grudnia. Co się zmieniło?

Obostrzenia w prywatnych lokalach to uzupełnienie działań państwa. W związku z dużą liczbą zachorowań i nowym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2 - Omikronem, który po raz pierwszy wykryto 11 listopada w Botswanie, w Polsce od 1 grudnia 2021 roku obowiązują nowe obostrzenia, które mają być aktualne minimum do 17 grudnia. Co tak właściwie się zmieniło

Jak poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, nowe obostrzenia są efektem rozprzestrzeniania się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Pakiet alertowy, w ramach którego obowiązują dodatkowe restrykcje, zakłada:

- 50 procent limit obłożenia w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach kulturalnych, sportowych, na basenach, w aquaparkach, podczas koncertów i widowisk cyrkowych,

- limit 250 osób podczas wydarzeń sportowych, które odbywają się poza obiektami sportowymi, 

- limit maksymalny 100 osób na spotkaniach, weselach, komuniach świętych, konsolacjach czy dyskotekach. Nie wliczają się do niego osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

- limit w siłowniach, w obiektach handlowych klubach fitness, kasynach, muzeach, galeriach sztuki, na targach, wystawach, kongresach i konferencjach, zakładający maksymalnie jedną osobę na 15 m kw.

Nowe zasady obowiązują również podróżujących do Polski spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen i Turcji. Podlegają oni 14-dniowej kwarantannie, z której mogą być zwolnieni m.in., jeśli są w pełni zaszczepieni środkiem dopuszczonym do obrotu w UE na podstawie testu PCR. Wykonuje się go po ośmiu dniach od momentu przekroczenia granicy. Nie dotyczy to osób podróżujących z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, RPA, Namibii czy Zimbabwe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba jest zaszczepiona preparatem akceptowanym w Unii Europejskiej. 

Co więcej, w Polsce od 13 grudnia obowiązuje również zakaz lądowania samolotów z lotnisk w: Królestwie Eswatini, Królestwie Lesotho, Republice Botswany, Republice Mozambiku, Republice Namibii, RPA i Republice Zimbabwe.

Pozostałe obostrzenia w Polsce pozostają bez zmian. Wciąż trzeba zasłaniać usta i nos w zamkniętych przestrzeniach. Nie muszą robić tego jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do noszenia maseczki. Obowiązkowy jest również dystans społeczny, który wynosi minimum 1,5 metra.

Czytaj również:

Tylko dla zaszczepionych: Tam nie wejdziesz bez paszportu covidowego: Hiszpania 

Tylko dla zaszczepionych: Które restauracje nie wpuszczają niezaszczepionych?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy