Reklama

Reklama

Do Polski dotarła nowa dostawa szczepionek od firm Pfizer i AstraZeneca

380 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer i 230 tys. od firmy AstraZeneca dotarło dziś do kraju – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu spodziewa się jeszcze dostawy około 60 tys. szczepionek AstraZeneki.

Michał Kuczmierowski zapowiedział, że szczepionki niezwłocznie trafią do dystrybucji.

Reklama

- Chcemy jak najszybciej zakończyć szczepienia nauczycieli AstraZeneką i kontynuować szczepienie grupy zero - zaznaczył.

- W tym tygodniu, w czwartek bądź w piątek, spodziewamy się jeszcze około 60 tys. szczepionek firmy AstraZeneca - poinformował Kuczmierowski.

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w poniedziałek 8 marca dotrze kolejna dostawa 380 tys. szczepionek od Pfizera. Spodziewa się także preparatu Moderny, ale jeszcze nie wiadomo, ilu dawek.

Ładowanie...

Na rynku UE trzy preparaty 

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Łącznie w kraju wykonano dotychczas ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19. Drugą dawką zaszczepiono prawie 1,2 mln osób. 

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje