Reklama

Reklama

Delta. Objawy zakażenia wariantem indyjskim koronawirusa

Brytyjscy naukowcy podali najczęstsze objawy występujące przy zarażeniu wariantem Delta koronawirusa. To ból głowy, gardła i katar. Jak podkreślają badacze, objawy te występują teraz coraz częściej niż na początku pandemii, gdy dominowały klasyczne symptomy zarażenia COVID-19.

Wariant Delta jak przeziębienie

Profesor Tim Spector, nadzorujący projekt Zoe Covid Symptom, stwierdził, że zakażenie wariantem Delta przypomina u ludzi młodszych "cięższe przeziębienie". Podkreślił jednak, że mimo iż mogą oni nie czuć się chorzy, to nadal przenoszą wirusa i mogą stanowić zagrożenie dla innych.

Należy pamiętać, że podobnie jak pozostałe mutacje, także wariant Delta jest najgroźniejszy dla osób starszych oraz cierpiących na przewlekłe choroby.

Według brytyjskiego NHS, klasyczne objawy zakażenia koronawirusem obejmują:

- kaszel

- gorączkę

- utratę węchu lub smaku.

Reklama

Wariant Delta. Trzy objawy

Jak zaznacza jednak Spector, objawy te są teraz znacznie rzadsze. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń wariantem Delta na plan pierwszy wysuwają się:

- ból gardła

- ból głowy

- katar.

 W Wielkiej Brytanii zakażenia wariantem Delta stanowią obecnie 90 proc. wszystkich nowych przypadków.

- Ten wariant działa trochę inaczej. Ludzie mogą myśleć, że mają jakieś zwykłe sezonowe przeziębienie i nadal chodzić od pracy czy na spotkania towarzyskie. To powoduje wiele problemów - mówi Spector.

Mniej oczywiste objawy koronawirusa

Jednocześnie zespół badaczy pod wodzą profesora zidentyfikował 21 objawów COVID-19. Wśród nich są te najbardziej popularne i traktowane już jako klasyczne, ale i nowe - rzadziej łączone z koronawirusem a częściej z innymi chorobami.

Do objawów mniej oczywistych należą m.in.: dreszcze, nagła utrata orientacji, wysypka, zmiany w ustach i na języku, bóle w klatce piersiowej i mięśni, biegunka, ochrypły głos, duszności czy nawet wysypka wraz z opuchlizną na i wokół palców u stóp.

Czytaj też:

Witamina D a ochrona przed COVID-19. Co na to naukowcy?

Tornado w Czechach, podtopienia Polsce. Zmiany klimatu już tu sąReklama

Reklama

Reklama

Reklama