Reklama

Reklama

Darmowe testy antygenowe w aptekach. Zobacz mapę

Od czwartku można wykonać test antygenowy na obecność SARS-CoV-2 w aptece. Badanie przeprowadzi farmaceuta, będzie ono darmowe a wynik dostępny w kilkanaście minut. Gdzie można skorzystać z takiego testu? Resort zdrowia opublikował mapę dostępnych punktów.

Według zapowiedzi rządzących testy miało być można wykonać w każdej aptece. W dniu rozpoczęcia programu przystąpiły do niego 64 punkty z około 13 tys. aptek w Polsce.

- Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, kolejne placówki zgłaszają się do systemu. 

Na stronach rządowych przygotowano mapę z adresami aptek, gdzie można wykonać test antygenowy --> ZOBACZ MAPĘ.

Reklama

Wcześniej minister podziękował farmaceutom, "którzy podjęli wyzwanie wykonywania testów w aptekach". "Dla chcącego nic trudnego!" - skomentował. 

Test na COVID-19 w aptece trzeba wykonać na miejscu

Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie potrzebne skierowanie. Testu nie można bezpłatnie pobrać do domu - może go wykonać farmaceuta w aptece.

O tym, czy w aptece będą wykonywane testy na koronawirusa decyduje podmiot, który aptekę prowadzi. Konieczne są odpowiednie warunki lokalowe, przeszkolony personel i odpowiednie oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia. Do środy w specjalnych szkoleniach online z zakresu wykonywania wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonywania testów wzięło udział 5 tys. farmaceutów.

Testy na covid w aptekach. Wynik smsem lub na konto IKP

Test na covid będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa (m.in. wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów) i odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.

Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP. Dodatki wynik powoduje skierowanie na izolację domową, a z pacjentem skontaktuje się sanepid. 

Resort zdrowia sugeruje, by w sytuacji, gdy wynik testu antygenowego jest ujemny, ale pacjent ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, poprosić lekarza o skierowanie na test PCR. Można to zrobić online.

Polacy ruszyli po testy antygenowe

W ostatnich miesiącach Polacy masowo wykupywali z aptek testy antygenowe, które można samodzielnie wykonać w domu. W grudniu padł rekord - sprzedano ich ponad milion. Aptekarze spodziewają się kolejnych wysokich wyników.

- Zgodnie z aktualnymi danymi, w pierwszych trzech tygodniach stycznia w aptekach sprzedano blisko 1,5 mln testów antygenowych. Z końcem miesiąca padnie nowy rekord - mówi Interii Katarzyna Gancarz z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Testy antygenowe też w punktach wymazowych na testy PCR

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w obliczu narastającej fali zakażeń zwiększenie możliwości i wydolność systemu testowania jest traktowane priorytetowo.

- Wprowadzimy możliwość wykonywania testów antygenowych, na które nie potrzeba skierowania, w punktach, gdzie pobierane są wymazy na testy PCR. Zależy nam na poszerzeniu dostępności testowania, bo piąta fala jest momentem, kiedy musimy testować jak najwięcej osób - zapowiedział w rozmowie z Interią Waldemar Kraska.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy