Reklama

Reklama

Czy Polacy poprawnie noszą maseczki? Sondaż

W czerwonych i żółtych strefach obowiązkowe jest noszenie maseczek także na świeżym powietrzu. Czy Polacy robią to dobrze? Ponad dwie trzecie (70 proc.) badanych deklaruje, że zasłania usta i nos maseczką, a 12 proc. twierdzi, że zasłania nią jedynie usta - wynika z raportu Kantar "Korzystanie z maseczek w miejscach publicznych". Co dziesiąty respondent jako osłonę wybiera przyłbicę lub półprzyłbicę.

Z badania Kantar wynika także, że 4 proc. badanych zasłania usta i nos częścią odzieży, np. szalikiem.

Reklama2 proc. respondentów twierdzi, że w ogóle nie zasłania ust ani nosa w przestrzeni publicznej, a kolejne 2 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Zobacz też: "Ci pacjenci umrą". Zwrot w sprawie szpitala w Poznaniu

Do poprawnego zakładania maseczki najrzadziej przyznają się osoby najmłodsze, z niższym wykształceniem, ze średnich miast (20-100 tys.) i z miast powyżej 500 tys. mieszkańców oraz regionów dolnośląskiego i wielkopolskiego - wynika z raportu. Poprawne noszenie maseczki częściej deklarują kobiety (72 proc.) niż mężczyźni (69 proc.). Najczęściej są to osoby w wieku od 45 do 64 lat ze wschodnich regionów Polski.

Z kolei do noszenia maseczki tylko na ustach częściej przyznają się osoby z największych miast i z regionu centralnego.

Zobacz też: Osoby z tą grupą krwi są odporniejsze na COVID-19

Badanie wykazało, że przyłbice najbardziej popularne są na Dolnym Śląsku.

Badanie zostało przeprowadzone od 2 do 7 października br. techniką wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), na reprezentatywnej próbie 1012 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje