Reklama

Reklama

Czwarta fala pandemii koronawirusa. Minister zdrowia mówi, kiedy nastąpi apogeum

Kiedy nastąpi apogeum czwartej fali koronawirusa? Według prognoz, którymi dysponuje ministerstwo zdrowia, nastąpi to w listopadzie lub przesunie się na grudzień. - W szczycie równie dobrze może być 10 tys., jak i nawet 40 tys. zakażeń - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ocenie szefa resortu zdrowia liczba przypadków zakażeń jest cały czas stosunkowo niska.

- W połowie września mieliśmy moment dużego przyspieszenia, bo dynamiki z tygodnia na tydzień przekraczały 50 proc. i to mogło wskazywać na to, że będziemy mieć powtórkę scenariusza z poprzedniego roku. Ale w ostatnim tygodniu września mamy już wolniejszy wzrost - jest on rzędu 20-25 proc. - wyjaśnił w rozmowie z portalem polskatimes.pl.

Ile zakażeń w październiku?

W ocenie Niedzielskiego jest to efekt szczepień. - Rok temu wariant wirusa był o wiele mniej zakaźny niż mutacja Delta, z którą zmagamy się teraz. Mimo że mamy do czynienia z o wiele groźniejszym wariantem wirusa, to i tak nie wywołuje on aż takiej liczby zakażeń - powiedział szef MZ.

Reklama

Na pytanie, ilu zakażeń można się spodziewać w szczycie czwartej fali, minister odpowiedział, że zgodnie z szacunkami pod koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń dziennie.

- Wszystkie prognozy, które mamy, wskazują, że apogeum fali nastąpi w listopadzie, ale niewykluczone jest przesunięcie na grudzień - wskazał Niedzielski.

Powiedział, że rozpędzanie się fali będzie stosunkowo dłużej trwało niż w roku poprzednim. Przyznał, że jeżeli jest cieplej i ludzie przebywają więcej na zewnątrz, to siłą rzeczy zakażeń będzie mniej.

- Spodziewamy się, że to apogeum listopadowe w tej chwili jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Najbardziej prawdopodobne, że to będzie przedział do 20 tys. zakażeń - wskazał szef MZ.

Wpływ szczepień na liczbę hospitalizacji

Minister zdrowia podkreślił, że w przeciwieństwie do poprzednich fal liczba zakażeń nie jest najważniejsza. Zaznaczył, że o wiele ważniejsza jest liczba hospitalizacji.

- Mamy założenie, że liczba szczepień przełoży się na stosunkowo mniej hospitalizacji - powiedział. Dodał, że w państwach zachodnich hospitalizacji jest o połowę mniej.

W ocenie szefa MZ "nawet liczba 20-30 tys. zakażeń nie przełoży się w drastyczny sposób na liczbę hospitalizacji". - Właśnie liczba hospitalizacji będzie przede wszystkim podstawą podejmowania decyzji, jeżeli mówimy o jakichkolwiek dalszych ruchach - poinformował Niedzielski.

Zaznaczył, że restrykcje mogą zostać zaostrzone, jeśli nastąpi "przyspieszenie pandemiczne".


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne